FC Voluntari - UTA Arad 2-1. Ilfovenii ajung la 7 meciuri consecutive fără eșec și termină anul pe podium

fc voluntari UTA Arad Superliga
Data publicarii: Vineri 17 Decembrie 2021, 22:22
Data actualizarii: Vineri 17 Decembrie 2021, 22:24
Formația lui Liviu Ciobotariu încheie anul 2021 pe locul 3, sub CFR Cluj și FCSB.

FC Voluntari a învins UTA Arad, scor 2-1, în runda cu numărul 21 din Liga 1.

FC Voluntari - UTA Arad 2-1

Arădenii au început mai bine și au reușit să deschidă scorul după doar 16 minute, când David Miculescu, atacantul dorit și de FCSB, a profitat de o pasă excelentă și l-a învins pe Popa cu un șut în plasa laterală.

FC Voluntari a reușit să egaleze la ultima fază a primei reprize, când, după o fază prelungită de atac, Tamaș a șutat în forță, l-a forțat pe Iacob să respingă în față, iar Adam Nemec a fost pe fază și a împins mingea în plasă.

În partea secundă, UTA a avut șansa de a reveni în avantaj prin Passaglia, însă mijlocașul a trimis în transversală, iar Roger nu a reușit să îl învingă pe Popa cu o lovitură de cap. Până la urmă, FC Voluntari a fost cea a marcat și a obținut victoria.

În minutul 76, Marius Briceag a apărut excelent la finalizare, a rămas nemarcat în careu și a marcat dintr-o centrare a lui Ion Gheorghe. S-a terminat 2-1 pentru FC Voluntari, care ajunge la șapte meciuri consecutive fără eșec și își asigură locul 3 la finalul anului 2021, cu 37 de puncte.

De partea cealaltă, UTA Arad rămâne pe locul 9, cu 27 de puncte.

Minutul 90+4: Final! FC Voluntari - UTA Arad 2-1

Minutul 76: GOL FC Voluntari! Marius Briceag înscrie pentru 2-1 după ce apare excelent la finalizare, în urma unei centrări a lui Ion Gheorghe.

Minutul 54: Bară UTA! Passaglia trimite în transversală cu un șut din afara careului, Roger e pe fază și reia cu capul, dar trimite slab, iar Popa prinde.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+1: Pauză: FC Voluntari - UTA Arad 1-1.

Minutul 45: GOL FC Voluntari! Iacob respinge un șut al lui Tamaș, dar Adam Nemec e pe fază și împinge mingea în plasă din câțiva metri.

Minutul 35: Ocazie FC Voluntari! Șutul puternic expediat de Droppa din interiorul careului este blocat chiar de un coechipier.

Minutul 16: GOL UTA Arad! Roger trimite o pasă perfectă pentru David Miculescu, atacantul arădenilor scapă singur cu Popa și trimite cu piciorul stâng în plasa laterală.

Minutul 1: Începe meciul!

Echipele de start:

• FC Voluntari: Popa - Ricardinho, Tamaș, Armaș, Briceag - Meleke, Droppa - Costin, Rață, Gheorghe - nemec
  • Rezerve: Rîmniceanu, Achim, Fulop, Ilie, Lopes, Paraschiv, Roșu, Tavares, Vlad
  • UTA Arad: Iacob - Vukcevic, Erico, Benga, Shlyakov - Passaglia, Batha - Ubbink, Miculescu, Roger - Dangubic
  • Rezerve: Balauru, Antal, Baravykas, Bustea, Dima, Ilie, Isac, Medjimorec, Mercioiu

Confruntarea dintre FC Voluntari și UTA Arad va fi primul meci din etapa 21-a a Ligii 1. Elevii lui Liviu Ciobotariu vin după o serie de 5 meicuri fără înfrângere în campionat, în timp ce arădenii nu au mai câștigat de 7 etape.

Cele două echipe s-au întâlnit de patru ori în competiția internă, de două ori s-a impus UTA Arad, iar două meciuri s-au terminat la egalitate, la fel ca în prima partidă, de pe 28 august 2020, 0-0.

Înaintea acestui duel, FC Voluntari ocupă locul 3 în Liga 1, cu 34 de puncte, iar UTA Arad poziția a șaptea, cu 29 de puncte.