LIVE TEXT UTA Arad - CS Mioveni 2-1! Victorie pentru echipa lui Ionuț Badea, în ultima etapă din sezonul regulat

UTA Arad CS Mioveni Superliga Sepsi OSK - UTA Arad, 16:00 | Grozavu vrea să oprească seria de invincibilitate a lui Laszlo Balint
Iosif Pintilie
Data publicarii: Sambata 05 Martie 2022, 17:00
Data actualizarii: Sambata 05 Martie 2022, 17:08

UTA Arad câștigă ultimul meci din sezonul regulat și urcă poe locul opt, cu 40 de puncte. CS Mioveni a rămas pe locul 13, cu 29 de puncte.

UTA Arad - CS Mioveni 2-1 (Cardoso 41, Otele 63 / Sanoh 21)

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 63: GOOL UTA Arad! Otele înscrie din pasa lui Dumitru Cardoso și duce scorul la 2-1.

• Sepsi OSK - UTA Arad, 16:00 | Grozavu vrea să oprească seria de invincibilitate a lui Laszlo Balint

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: PAUZĂ!

Minutul 41: GOL UTA! Cardoso transformă lovitura de la 11 metri.

Minutul 39: O nouă lovitură de la 11 metri! Tomczyk atinge mingea cu mâna în careu, iar Andrei Chivulete arată pucntul cu var. UTA Are șansa egalării.

Minutul 21: GOL CS Mioveni! Sanoh transforă lovitutra de la 11 metri obținută de el, cu un lob superb.

Minutul 20: Sahoh obține o lovitură de la 11 metri, după ce a fost faultat de Shlyakov.

Minutul 1: A început meciul de la Arad, arbitrat de Andrei Chivulete. CS Mioveni are lovitura de start a meciului.

15:00 Înainte de startul meciului, suporterii au scandat împotriva lui Vladimir Putin.

Echipele de start:

UTA: Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Shuakov – Batha, Vorobjovas – Cardoso, Miculescu, Ubbink – Otele

Rezerve: Balauru, Bravykas, Pătlăgică, Dima, Hrezdac, Laukzemis, Dangubic, Matei, Ongaro

Antrenor: Ionuț Badea

CS Mioveni: I. Popescu – Lixandru, Al. Iacob, Garutti – Oancea, Panait, Vereș, Trif – Blănaru, Tomczyk, Sanoh

Rezerve: Ducan, Șerbănică, Dat, Balaur, Rădescu, Dumitriu, Coșereanu, Wright, Voinea

Antrenor: Alexandru Pelici

UTA Arad primește vizita lui CS Mioveni, în utltimul meci al sezonului regulat pentru cele două echipe. Va fi a treia întâlnire directă dintre cele două echipe, în Liga 1, primele două având loc în îndepărtatul sezon 2007-2008, UTA câștigând ambele partide cu scorul de 1-0.

În meciul din tur, cele două au remizat fără să înscrie. UTA, care și-a ratat obiectivul în acest sezon, calificarea în playoff, se pregătește de al doilea obiectiv al acestui an: prinderea locului de baraj pentru un loc de cupă europeană, respectiv Conference League.

Ne așteaptă un meci împotriva unei echipe cu un cadru asemănător celui avut contra Chindiei, a lui Dinamo, în unele momente, dar și Clinceni. Cu siguranță, ne vom mai întâlni cu asemenea situații, ca procent majoritar pe durata celor 90 de minute.

CS Mioveni e o echipă care a creat o densitate și o fază defensivă foarte bine organizată, ca stil și manieră de joc, dar și ca înțelegere a fazelor pe care antrenorul Alexandru Pelici vrea să le aibă. Nu mai avem timp să ne gândim ce a fost la meciul cu Chindia, noi suntem în linie dreaptă spre jocul care urmează.

E timpul scurt între meciuri, nu e timp să discutăm foarte mult, nu mai avem gânduri legate de ce a fost. Mă gândesc că am ars toate frustrările, așa că mergem înainte cu încredere”, a prefațat partida Ionuț Badea.