FOTO Universitatea Craiova - Farul Constanța 1-1 | Liderul din campionat obține un punct important în cursa pentru titlu

Universitatea Craiova Eugen Neagoe Farul Constanta Gica Hagi Superliga
Data publicarii: Sambata 13 Mai 2023, 23:37
Data actualizarii: Sambata 13 Mai 2023, 23:40

Universitatea Craiova - Farul Constanța s-a încheiat la egalitate, scor 1-1

Cu o listă impresionantă de absenți din cauza accidentărilor, Farul Constanța a reușit să obțină o remiză în deplasare, cu Universitatea Craiova.

Rezultatul de egalitate este cu atât mai important, cu cât formația antrenată de Gică Hagi a evoluat în inferioritate numerică timp de o repriză, după eliminarea lui Denis Alibec

Universitatea Craiova - Farul Constanța 1-1

Final de meci!

Minutul 82 - GOOOL Universitatea Craiova! Andrei Ivan restabilește egalitatea după ce execută penalty-ul.

Minutul 81 - Universitatea Craiova obține o lovitură de pedeapsă în urma unui fault comis de Boli asupra lui Koljic.

Minutul 64 - Ocazie pentru Universitatea Craiova! Markovic șutează în blocajul lui Nedelcu, mingea ajunge la Ivan care îi trimite lui Bairam. Acesta trimite în fața porții, Crețu șutează, dar Aioani are o nouă intervenție spectaculoasă.

Minutul 48 - Ocazie pentru Universitatea Craiova! Ișfan centrează de pe partea dreaptă, Crețu deviază cu capul, dar Aioani are o nouă intervenție bună.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 45+4 - Farul Constanța rămâne în inferioritate numerică! Denis Alibec comite un fault dur și primește direct cartonaș roșu.

Minutul 43 - Ocazie Universitatea Craiova! Andrei Ivan îi centrează în careu lui Markovic, care trimite cu capul, însă Aioani are o paradă spectaculoasă.

Minutul 24 - GOOOL Farul Constanța! Alibec pătrunde spectaculos în careu după ce driblează mai mulți adversari și îl pasează lui Mateus Santos, care înscrie fără probleme din fața porții.

Minutul 21 - Ocazie pentru Universitatea Craiova! Cîmpanu șutează puternic din afara careului, iar Aioani are o intervenție foarte bună.

Minutul 11 - Denis Alibec execută penalty-ul, însă portarul Universității Craiova apară șutul destul de slab al atacantului.

Minutul 10 - În urma consultării arbitrajului video, Andrei Chivulete decide să acorde lovitură de pedeapsă pentru Farul Constanța.

Minutul 5 - Partida este întreruptă de câteva minute, pentru o analiză a unei posibile faze de penalty în careul celor de la Farul Constanța.

A început partida!

Universitatea Craiova - Farul Constanța: echipele de start

Universitatea Craiova: Popescu - Vlădoiu, Zajkov, Mitrea, Badelj - Mateiu, Screciu - Cîmpanu, Ișfan, Ivan - Markovic

Rezerve: Lazar - Găman, Benga, Sala, Al. Crețu, Căpățînă, Roguljic, Baiaram, Koljic

Antrenor: Eugen Neagoe

Farul Constanța: Aioani - Kiki, Boli, Artean, Borza - Doukoure, Nedelcu, Grameni - Mateus, Alibec, Munteanu

Rezerve: Buzbuchi - Sîrbu, Bîrzu, Baravykas, Popescu, Casap, Cojocaru, Dumitache, Sali

Antrenor: Gheorghe Hagi

Partida are miză majoră pentru ambele formații. Universitatea Craiova, locul 4, cu 36 de puncte, speră la un loc care să îi asigure prezența în preliminariile Conference League, în timp ce liderul Farul, cu 46 de puncte, își dorește să păstreze avansul de cel puțin trei puncte față de FCSB înaintea meciului direct.

Universitatea Craiova - Farul, LIVE TEXT de la 21:30

Farul nu va avea o misiune deloc simplă. Gică Hagi a anunțat înainte de meci că nu se va putea baza pe șase jucători, toți cu probleme medicale.

"Săptămâna asta s-au întâmplat multe la noi. Sunt multe accidentări pe care le avem, începând cu Băluță și Larie. D-asta n-am plecat de ieri la Craiova, am stat încă o zi să vedem dacă Larie poate să facă. Azi dimineață a încercat, dar nu e 100%, așa că nici el nu va fi.

Băluță nu știm cât de lungă va fi pauza lui. Mai sunt și cele de dinainte, Popescu și Gustavo. Morar are și el o problemă la aductor, nu e nici el cu noi. Mazilu nu va fi nici el, e răcit", a spus Gică Hagi, la conferința de presă.

Neagoe: "Nu există un pact cu FCSB"

De partea cealaltă, antrenorul Eugen Neagoe a dezmințit pactul anunțat de Gigi Becali cu Universitatea Craiova și a anunțat că obiectivul echipei este clasarea pe locul 2.

„Nu există un pact, probabil a spus o glumă patronul FCSB-ului, trebuie să o luați ca pe o glumă. Noi ne dorim să terminăm pe locul doi, dacă nu avem șanse la primul loc.

Știu că nu va fi ușor, dar ne vom bate și vom trata fiecare meci cu mare responsabilitate, atitudine foarte bună și cu dorință de a câștiga. Cred că vom reuși. Ne dorim să urcăm în clasament, suntem pe locul patru, dar mai sunt trei jocuri.

Întotdeauna trebuie să speri și să îți dorești mai mult, trebuie să ai obiective mărețe. Ăsta este fotbalul, de asta ne-am apucat de această meserie. Băieții sunt conștienți de importanța jocurilor”, a spus Eugen Neagoe, la conferința de presă.

Universitatea Craiova și Farul Constanța s-au mai întâlnit de trei ori în acest sezon. Oltenii au câștigat primul joc din sezonul regulat, 4-3, iar dobrogenii s-au impus în retur (2-1) și în primul duel din play-off (3-2).