Un tip curajos. Ce a declarat Claudiu Petrila, fotbalistul de 1,7 milioane de euro de la CFR Cluj

claudiu petrila CFR Cluj Superliga
Data publicarii: Duminica 13 Noiembrie 2022, 22:53
Data actualizarii: Duminica 13 Noiembrie 2022, 23:06

Claudiu Petrila (22 de ani) face parte din lotul convocat de Edward Iordănescu.

• CFR Cluj a învins duminică, în deplasare, formaţia CS Mioveni, scor 1-0, într-un meci din etapa a 18-a a Superligii.

Dan Petrescu a criticat dur maniera de arbitraj și a susținut că formația sa e vânată în ultimele partide de cavalerii fluierului.

La finele unui meci anost, care i-a lăsat un gust sălciu lui Basarab Panduru, clujenii au vorbit despre motivație.

Petrila: "Îmi doresc să debutez la națională"

Claudiu Petrila a subliniat agresivitatea gazdelor și absența unor jucători determinanți ai campioanei.

”O victorie grea. Știam că joacă cu cinci fundași și se despart greu. Nu ne-am motivat cum trebuie, probabil ne-am gândit și la vacanță, cei care au, dar e bine că am câștigat. Nu are importanță cum sau când înscriem, contează să luăm cele trei puncte.

Ne-au surprins cu agresivitatea. Au stat foarte bine în teren și au fost agresivi. Am simțit lipsa lui Deac și a lui Camora, dar cei care au jucat în locul lor au făcut o treabă bună. Luăm meci cu meci și sperăm ca la final să fim pe primul loc. Știam că va fi un meci greu, Dan Petrescu ne-a spus asta. La final a fost fericit alături de echipă.

Nu mă gândesc la plecare, mă gândesc doar la CFR Cluj și la echipa națională. Îmi doresc să debutez și să demonstrez că merit să fiu acolo”, a declarat Claudiu Petrila, potrivit Digi Sport.

• 1,7 milioane de euro e cota lui Petrila
  • 30 iunie 2023 e data la care îi expiră contractul cu CFR
  • 1,76 m e înălțimea extremei de la CFR
  • 22 de ani are Claudiu Petrila

În minutul 67 Garutti l-a lovit pe Yeboah în careu, arbitrul Horia Mladinovici a consultat sistemul VAR, dar nu a dat penalti pentru CFR. În minutul 87 a venit golul oaspeţilor, marcat de Malele, cu o lovitură de cap. În al treilea minut de prelungire al partidei, arbitrul a anulat un gol al lui Roger.

Mioveni - CFR 0-1

CS MIOVENI: I. Popescu - Balaur, Al. Iacob, Garutti - Oancea, V. Pop (D. Toma 46), M. Panait, Burnea – Rădescu (Buziuc 77, Antal 82), Krasniqi (Kabananga 78), N. Carnat. ANTRENOR: Marius Stoica

CFR CLUJ: Scuffet - Cr. Manea, Yuri, A. Burcă, Braun - Roger, Boateng, Cvek (Hoban 84) – Yeboah (Malele 68), Janga (Kolinger 90), Petrila (Birligea 68). ANTRENOR: Dan Petrescu

Arbitri: Mladinovici Horia Gabriel - Bucsi Imre-Laszlo, Marchidanu Marius Cristian - Trandafir Cristina

Arbitri VAR: Coza Ionuţ  - Popescu Adrian