david popovici david popovici medalie Otopeni popovici 400 m liber Sporturi
Data publicarii: Duminica 13 Noiembrie 2022, 21:45
Data actualizarii: Duminica 13 Noiembrie 2022, 21:55

David Popovici s-a impus și în cea mai așteptată finală de la Campionatul Național de înot în bazin de 25 de metri de la Otopeni.

David Popovici (CS Dinamo) a câştigat, duminică, medalia de aur în proba de 400 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin scurt, la Otopeni. Popovici a fost cronometrat cu timpul 3:43.00.

David Popovici, două medalii de aur la CN de la Otopeni

Pe locul doi, după superstarul înotului mondial - recordmen mondial la 100 m liber - s-a clasat Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua), cu timpul 3:43.76, iar pe trei a terminat Vlad Ştefan Mihalache (Aqua Sport Citius Bucureşti), cu timpul 3:51.84.

David Popovici a obţinut la Otopeni două medalii de aur, la 100 m liber şi 200 m liber. La 100 m mixt, dinamovistul a câştigat medalia de argint.

David Popovici, record mondial la Roma, în proba de 100 m liber

Pe 13 august 2022, la Campionatele Europene de la Roma, cu un timp de 46,86, Popovici a doborât recordul mondial al lui César Cielo, care data de 13 ani.

După ce a înotat un timp de 46,98 în semifinală cu o seară înainte, Popovici a devenit primul înotător cu un timp sub 47 de secunde realizat de două ori.

În proba de 200 de metri liber, David a câștigat aurul cu un timp de 1:42.97, cel mai rapid timp în costum textil din toate timpurile și al treilea cel mai bun timp din istoria evenimentului.

David Popovici a uluit înotul mondial

Popovici a fost considerat copilul minune al natației mondiale, iar presa de pe întreg mapamondul a vuit supranumindu-l ”Noua Torpilă”, ”Rechinul”, ”Fenomenul”, ”Exraterestrul din bazin”, etc.

Cu două săptămâni înainte de majorat, după ce a cucerit aurul la 100 m liber, ultimul său titlu ca junior, David Popovici a declarat în cadrul unui interviu: ”Ceea ce mă motivează cu adevărat, în permanență, zi și noapte, când nu vreau să mă trezesc devreme pentru antrenament sau când apa e rece în bazin e, pur și simplu, obsesia mea. Obsesia mea de a fi cel mai bun, cel mai rapid”.

David Popovici, un 2022 senzațional

Din 20 iunie până pe 5 septembrie 2022, în mai puțin de trei luni, a cucerit 13 MEDALII – dintre care 4 AUR la seniori, la patru dintre cele mai importante competiții de înot din lume – Mondialele de seniori de la Budapesta (iunie), Europenele de juniori de la Otopeni (iulie), Europenele de seniori de la Roma (august), Mondialele de juniori de la Lima (august- septembrie).