Ultima decizie luată de FCSB surprinde: "Nu înțeleg de ce nu joacă titular!"

FCSB Florinel Coman Ianis Stoica Ionel Danciulescu Superliga
Data publicarii: Luni 07 Februarie 2022, 19:29
Data actualizarii: Luni 07 Februarie 2022, 19:34

FCSB a început meciul cu FC U Craiova, scor 2-2, fără un atacant clasic.

În poziția de atacant central, la FCSB a apărut Florinel Coman, jucător care evoluează de regulă în banda stângă. La pauză, internaționalul român a fost înlocuit cu Ianis Stoica, un atacant veritabil de careu.

Ionel Dănciulescu: "Nu înțeleg de ce nu joacă titular Ianis Stoica"

Ionel Dănciulescu spune că nu înțelege de FCSB a apelat la o astfel de variantă în startul jocului, în condițiile în care îl avea la dispoziție pe Ianis Stoica, care traversează o formă excelentă în acest sezon.

"Nu înțeleg de ce nu joacă titular Ianis Stoica. Iar poziția lui Florinel Coman de 9 fals nu-l prinde. Mai bine joci cu Ianis Stoica, care e de profesie atacant central.

Coman a jucat foarte mult în banda stângă, nu știu dacă a jucat vreodată atacant. A mai jucat la Hagi, dar nu e familiarizat cu postul respectiv", a spus Ionel Dănciulescu, la Digisport.

Ianis Stoica (19 ani) s-a întors recent pe teren, după ce a acuzat probleme medicale. Atacantul a fost diagnosticat cu amigdalită acută și a ratat meciurile cu Sepsi (0-0) și CFR Cluj (3-3). El a fost introdus în repriza secundă la ultimele două jocuri, cu Dinamo (3-0), când a și înscris, și FC U Craiova (2-2).

"Pe cine ați alege dintre Florinel Coman și Ianis Stoica?" Gigi Becali a răspuns fără ocolișuri

Mihai Pintilii a început primul 11 cu Florinel Coman în rol de "nouar" clasic, însă brăileanul nu a avut o evoluție concludentă și a fost scos la pauză. În partea a doua a partidei, Pintilii l-a introdus pe teren pe Ianis Stoica.

Moderatorul emisiunii Ora Exactă în Sport, Mihai Mironică, l-a întrebat pe finanțatorul FCSB, Gigi Becali, pe cine ar alege dintre Florinel Coman și Ianis Stoica dacă vicecampioana ar avea un meci cât de curând.

Fiul lui Pompiliu Stoica a animat atacul vicecampioanei și a avut un rol esențial în deznodământul partidei.

"Acum dacă mă întrebi... îl aleg pe Ianis între el și Florinel Coman. Peste două, trei luni, când își va reveni Florinel, îl aleg pe el. Acum dacă se și antrenează ca lumea, dacă trage de el.

Dacă se vaită că se doare, deși doctorii zic că nu are nimic, e o reținere, are o frică. Să joace când își revine și nu îl mai doare", a răspuns Gigi Becali, luni dimineața, în emisiunea Ora Exactă de la Pro X.