FCSB - FCU Craiova 2-2. Meci nebun pe Arena Națională! Vicecampioana a egalat în prelungiri. Cristea, eliminat pe final

FCSB Arena Nationala FCU Craiova Liga 1 Superliga
Data publicarii: Duminica 06 Februarie 2022, 21:51
Data actualizarii: Duminica 06 Februarie 2022, 21:57

FCSB și FCU Craiova au remizat pe Arena Națională, scor 2-2

FCU Craiova a condus-o de două ori pe FCSB, dar nu a reușit să plece cu toate cele trei puncte de pe Arena Națională. Ianis Stoica a obținut penalty-ul din care vicecampioana a reușit să obțină un punct și să rămână, astfel, la opt puncte de liderul CFR Cluj.

Claudiu Keșeru, introdus pe parcursul reprizei secunde, a transformat lovitura de pedeapsă în prelungirile partidei și a închis tabela la 2-2.

FCSB - FCU Craiova 2-2

Minutul 90+6: Final de meci!

Minutul 90+6: Roșu pentru Iulian Cristea! Fundașul FCSB-ului vede al doilea cartonaș galben pentru o simulare și este trimis la cabine.

Minutul 90+2: GOOOL FCSB! Claudiu Keșeru trage puternic, pe mijlocul porții, și înscrie.

Minutul 90+1: Penalty pentru FCSB! Ianis Stoica este faultat în careu de Sidibe și Istvan Kovacs arată punctul cu var.

Minutul 88: Ocazie mare pentru FCSB! Iulian Cristea trimite peste poartă din interiorul careului.

Minutul 76: GOOOOL FCU Craiova! Oltenii înscriu prin Baeten, care execută perfect o lovitură liberă, profitând de greșeala de poziționare a lui Vlad.

Minutul 72: Ocazie FCSB! Keșeru execută o lovitură liberă din marginea careului, trimite peste zid, dar Popa reușește să respingă.

Minutul 66: GOOOL FCSB! Octavian Popescu îl lansează superb pe Oaidă, iar acesta înscrie norocos cu un șut pe jos. Mingea a fost respinsă de portarul Popa în poartă.

Minutul 62: Keșeru îl înlocuiește pe Valentin Crețu.

Minutul 46: S-a reluat jocul! FCSB a făcut două schimbări la pauză: Valentin Gheorghe și Ianis Stoica i-au înlocuit pe Florinel Coman și pe Adrian Șut.

Minutul 45: Pauză!

Minutul 44: Ocazie mare pentru FCSB! Șut trimite cu capul din interiorul careului, mingea se ducea sub bară, dar Popa intervine și respinge în corner.

Minutul 42: GOOOL FCU Craiova! Bauza scapă spre poarta adversă, trimite în centru către Claudiu Bălan, iar acesta trimite pe jos, pe lângă Vlad, și deschide scorul.

Minutul 28: Vinicius, la un pas de 1-0! Olaru centrează în careu, brazilianul reia cu capul, dar Popa reușește să rețină din două încercări.

Minutul 22: Ocazie mare pentru FCSB! Octavian Popescu trimite excelent în careu către Cordea, acesta preia cu spatele la poartă și trage din întoarcere, dar mingea este respinsă de Popa în corner.

Minutul 5: Olaru paseză pentru Radunovic, acesta centrează în careu, dar Diallo reușește să respingă cu capul.

Minutul 1: Fluier de start!

• FCSB: Vlad - Crețu, Vinicius, Cristea, Radunovic - Olaru, Șut, Oaidă - Cordea, Coman, Oct. Popescu
  • Rezerve: Straton, Miron, Dumiter, Tănasă, Stoica, Burlacu, Gheorghe, Ov. Popescu, Keșeru
  • FCU Craiova: Popa - Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert - Asamoah, Achim - Baeten, Bauza, Van Durmen - Bălan
  • Rezerve: Mogoșanu, Paramatti, Bușu, Albu, Pop, Marquet, Ondaan, Sidibe, Campagno

Roș-albaștrii nu se pot baza pe antrenorul echipei, Toni Petrea, care a fost infectat cu Covid-19. Pe lângă asta, în lot există doi jucători care au fost și ei testați pozitiv, însă Mihai Stoica, managerul general al echipei, nu a vrut să dezvăluie numele celor doi.

De cealaltă parte, FCU Craiova vine după o victorie obținută, pe teren propriu, cu FC Argeș, 1-0, astfel că jucătorii lui Napoli au un moral bun pentru meciul de pe Arena Națională. Oltenii se află pe locul 14 în clasamentul Ligii 1, cu 22 de puncte obținute.

În meciul tur, FCSB s-a impus cu 1-0, datorită golului marcat de Claudiu Keșeru din penalty.