Sport.ro a aflat că scouteri de la Watford și Udinese au fost prezenți la meciul de pe Arena Națională pentru a-i urmări pe Dennis Politic, Cătălin Cîrjan (ambii de la Dinamo) și Cătălin Vulturar, de la Rapid. Cei trei sunt reprezentați de impresarul FIFA Cătălin Sărmășan.
Dennis Politic și Cîrjan sunt școliți în Anglia
Revenit după cinci meciuri de absență, Dennis Politic (25 de ani) a intrat în repriza secundă și a fost atent monitorizat de Gianluca Nani, om de bază în structura lui Gino Pozzo – patronul cluburilor Watford și Udinese. Politic are un avantaj clar: deține pașaport britanic, iar o mutare în Anglia ar fi mai ușor de realizat, în ciuda restricțiilor impuse după Brexit.
Cătălin Cîrjan (22 de ani) a fost desemnat omul meciului. Revenit după probleme de sănătate, fostul jucător de la Arsenal a fost notat cu 7,6 de către Flashscore pentru luciditate în mijlocul terenului. Evoluția sa nu a trecut neobservată și l-ar putea readuce în atenția fotbalului mare.
Cătălin Vulturar e format de Lecce
La Rapid, Cătălin Vulturar (21 ani), fost căpitan la Lecce Primavera, a atras și el priviri din tribune. Mijlocașul a intrat în vizorul scouterilor grație tehnicii și maturității sale în joc, deși a avut o prestație discretă în derby.
Potrivit sursei citate, mijlocașul a strâns 45 minute, a încasat un cartonaș de culoare galbenă și a fost notat la finalul partidei cu 6,3.
Udinese mai are un român în lot, Watford se zbate prin Championship
Watford, club cu un trecut solid în Premier League, ocupă în prezent locul 14 în Championship. Cunoscută drept „The Hornets” (Viespile), echipa engleză are o istorie bogată, presărată cu două finale FA Cup: 1984, 2019 și două semifinale ale Cupei Ligii Angliei: 2003, 2005.
De cealaltă parte, Udinese se află pe locul 12 în Serie A, iar în poartă evoluează un alt român: Răzvan Sava, transferat anul trecut de la CFR Cluj pentru 2,5 milioane de euro. Portarul de 21 de ani a bifat deja 13 meciuri în Italia.
"Bianconerii" au șapte trofee câștigate de când formația a fost inființată: două titluri de campion în Serie B (55/56, 78/69), trei titluri de campion al Ligii 3 (29/30, 48/49, 77,78), o Mitropacup câștigată în sezonul 1979/80 și un triumf în Cupa Intertoto în sezonul 2000/01.