Toni Petrea nu s-a ferit de cuvinte după înfrângerea cu CS Mioveni

CS Mioveni - Chindia Targoviste Etapa 29 Superliga Toni Petrea Superliga Toni Petrea
Data publicarii: Duminica 05 Martie 2023, 16:19
Data actualizarii: Duminica 05 Martie 2023, 16:18

Chindia Târgoviște a pierdut cu 0-2 confruntarea cu CS Mioveni.

Cele două formații s-au duelat în etapa cu numărul 29 din Superligă. CS Mioveni a reușit să înscrie de două ori pe parcursul meciului și să beneficieze de cele trei puncte din meciul cu Chindia Târgoviște.

După eșec, Anton Petrea a evidențiat faptul că elevii săi trebuie să uite repede înfrângerea din deplasare. De asemenea, a remarcat abilitățile lui Bogdan Rusu, jucătorul care a avut o escapadă în acest sezon la FCSB.

„Un joc pe care trebuie să-l uităm cât mai repede. Nu mă refer neapărat prin prisma jocului, ci prin prisma atitudinii. O echipă gazdă care și-a urmărit scopul și a reușit să și-l atingă.

Rusu a știut să profite de o greșeală a noastră. Știam că are demarcări destul de bune. A fost acel gol și după fragmentări foarte multe în repriza secundă, care sunt normale, de înțeles. Bravo lor, felicitări pentru victorie.

Probabil ne-am crezut învingători înainte de meci și probabil am intrat puțin mai relaxați. În partea a doua am intrat într-un joc de uzură și n-am avut luciditate și n-am știut să dezvoltăm acțiunile.

Asta le-am spus jucătorilor, că dacă avem atitudinea de azi o să avem mari probleme. Sper să se trezească, pentru că nu am câștigat de 5 meciuri. Chamed am înțeles că a sărit la cap și la aterizare a căzut destul de rău. Sper să fie doar menisc, nu ligamente.

Căbuz a primit ieri o minge în cap la antrenament, nu știu ce are, a zis că are amețeli. Trebuie să schimbăm la capitolul atitudine și determinare din punctul meu de vedere”, a spus Toni Petrea după meci.

CS Mioveni - Chindia Târgoviște 2-0

Gazdele au început perfect meciul. Vlad Pop i-a pasat lui Bogdan Rusu, iar atacantul a deschis scorul în minutul 34. În repriza secundă, Mihai Lixandru a majorat diferența în minutul 90+1, iar CS Mioveni a obținut cele trei puncte în urma confruntării.

Echipa dirijată de Nicolae Dică a bifat a patra victorie în actuala stagiune a campionatului. Mioveniul nu mai câștigase în Superligă de la meciul cu UTA Arad de pe teren advers, scor 2-1, de la sfârșitul lui ianuarie.