Toni Petrea FCSB Florinel Coman Ivan Mamut Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 08 Mai 2022, 21:54
Data actualizarii: Duminica 08 Mai 2022, 22:17

FCSB a învins Universitatea Craiova, pe Stadionul Ion Oblemenco, scor 1-0, în runda a opta din play-off-ul Ligii 1.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Ivan Mamut. Atacantul croat, abia intrat pe teren, a punctat în minutul 87 cu călcâiul, trecându-și în cont prima sa reușită în tricoul lui FCSB, chiar contra fostei sale echipe.

Toni Petrea a explicat cum a ajuns să mizeze pe Ivan Mamut + ce s-a întâmplat cu Florinel Coman

Grație acestei victorii, FCSB a revenit la două puncte în spatele liderului CFR Cluj, iar titlul s-ar putea juca în ultima rundă, la duelul direct dintre cele două.

La finalul partidei, Toni Petrea a explicat cum a ajuns să mizeze pe Ivan Mamut, un jucător care dezamăgise în acest sezon, dar și ce s-a întâmplat cu Florinel Coman, schimbat în prima repriză.

"Am trăit foarte intens. Ne așteptam la un meci dificil. Am întâlnit o echipă care atacă, care îi place să aibă posesia. Am făcut o primă repriză destul de bună. În a doua, 10-15 minute am cedat inițiativa și le-am permis să ne preseze, însă am revenit destul de bune și i-am împins din ce în ce mai bine spre poarta lor. A venit un gol meritat pe final de joc, care a turnat plumb în picioarele adversarilor. O victorie meritată.

(n.r - despre introducerea lui Ivan Mamut) Era 0-0 și trebuia să câștigăm. Ce să fac? Să bag un fundaș? Aveam doi atacanți și i-am introdus pe finalul de joc.

Doar dacă nu ai treabă cu sportul ăsta ești impasibil. Pentru mine fiecare meci din play-off e ca o finală, ținând cont de diferența dintre noi și primul loc. Fiecare joc a fost ca o finală, ceea ce mă face să fiu foarte bucuros este că am reușit să câștigăm foarte multe meciuri. Avem încă două finale, importantă e acum cea cu Voluntari.

Coman a simțit o contractură, sper să nu fie nimic grav. L-am întrebat dacă poate continua și i-am zis să e mai bine să nu forțeze.

Ianis Stoica a jucat o repriză și ceva, nu cred că trebuie să fie o problemă asta. Mai erau 10 minute.

A fost un meci foarte disputat, a fost și o presiune pusă de public. Nu a fost o încălzire, ci un meci greu. Pe toate trebuie să le considerăm importante.  Aș fi vrut să avem un scor mai bun din prima repriză, dar important e că jucătorii noștri cred până la capăt că pot marca, că pot câștiga un joc și chiar au dat dovadă de maturitate", a spus Toni Petrea, după meci.

CFR Cluj (54p) va juca în următoarea etapă cu Universitatea Craiova, acasă, în timp ce FCSB (52p) va evolua contra lui FC Voluntari, în deplasare. În ultima etapă a campionatului, cele două se vor întâlni în meci direct, cu bucureștenii gazde.