FCSB CFR Cluj Liga 1 play-off Universitatea Craiova Fotbal intern
Data publicarii: Duminica 08 Mai 2022, 21:23
Data actualizarii: Duminica 08 Mai 2022, 21:32

FCSB a învins Universitatea Craiova, pe Stadionul Ion Oblemenco, scor 1-0, în runda a opta din play-off-ul Ligii 1.

Universitatea Craiova - FCSB 0-1

Cu un stadion arhiplin în spate, cele două formații au oferit o primă repriză spectaculoasă, cu mai multe situații de ambele părți.

Universitatea Craiova a început mult mai bine repriza secundă și au avut o bară încă din minutul 49, la un șut al lui Baiaram din marginea careului. FCSB a replicat imediat printr-o ocazie a lui Ianis Stoica, ce l care nu a reușit să împingă mingea expediată de Tănase în plasă.

Oltenii au avut un gol anulat corect în minutul 72, la o fază în care Koljic s-a aflat în ofsaid, iar finalul a fost incendiar. FCSB a cerut penalty la o fază din minutul 79, când Cristea s-a prăbușit după un duel cu Papp, însă Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue.

Golul a venit opt minute mai târziu. Ivan Mamut, abia intrat pe teren, a reluat extraordinar cu călcâiul, de lângă Marius Constantin, după o pasă a lui Radunovic și i-a adus victoria lui FCSB cu o reușită chiar împotriva fostei sale echipe.

Universitatea Craiova a fost foarte aproape de egalare în minutul 90+4, însă Căpățînă a nimerit bara tot cu călcâiul.

S-a terminat 1-0 pentru FCSB, care a revenit la două puncte în spatele liderului CFR Cluj, cu două runde înainte de final. Universitatea Craiova va încheia sezonul pe locul 3.

Minutul 90+6: Final! Universitatea Craiova - FCSB 0-1

Minutul 90+4: Bară Universitatea Craiova! Căpățînă trimite în stâlpul din dreapta lui Târnovanu cu călcâiul, după un corner.

Minutul 90: 5 minute suplimentare.

Minutul 87: GOL FCSB! Ivan Mamut, abia intrat pe teren, marchează superb de lângă Marius Constantin, cu călcâiul, după o pasă a lui Radunovic.

Minutul 79: FCSB cere un penalty după un duel în careul oltenilor între Papp și Cristea, însă Istvan Kovacs lasă jocul să continue.

Minutul 72: Gol anulat Universitatea Craiova! Koljic îl învinge pe Târnovanu cu o lovitură de cap, dar reușita este anulată corect pentru ofsaid.

Minutul 65: Ocazie FCSB! Florin Tănase trimite o pasă bună pentru Octavian Popescu, care alege un șut din prima, însă trimite pe lângă poartă.

Minutul 59: Ambele formații mută. Reghecampf îl scoate pe Markovic și îl introduce pe Koljic, în timp ce Petrea îl înlocuiește pe Cordea cu Edjouma.

Minutul 56: Ocazie FCSB! După o centrare a lui Florin Tănase din lovitură liberă, mingea traversează careul, iar Ianis Stoica nu reușește să trimită în plasă din fața porții.

Minutu 49: Bară Universitatea Craiova! Baiaram primește de la Gustavo la marginea careului și nimerește bara din dreapta lui Târnovanu cu un șut puternic.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+3: Pauză! Universitatea Craiova - FCSB 0-0.

Minutul 45+1: Ocazie FCSB! Octavian Popescu pasează perfect în careu pentru Ianis Stoica, care șutează puțin pe lângă poartă.

Minutul 45: Ocazie Universitatea Craiova! Ivan centrează din rabona pentru Markovic, care trimite cu capul pe lângă poartă.

Minutul 44: Ocazie FCSB! Andrei Cordea ia o acțiune pe cont propriu, ajunge până la marginea careului, dar șutează slab, departe de poartă.

Minutul 41: Ocazie FCSB! După o pasă a lui Radunovic în careu, Ovidiu Popescu șutează spre poartă, dar oltenii blochează.

Minutul 37: Schimbare la FCSB. Florinel Coman este înlocuit cu Ianis Stoica.

Minutul 30: Ocazie Universitatea Craiova! Nicușor Bancu pătrunde în careu, dar șutează mult peste poarta lui FCSB.

Minutul 23: Ocazie Universitatea Craiova! Vătăjelu pătrund în careul lui FCSB și șutează la colțul scurt, dar Târnovanu prinde.

Minutul 10: Ocazie Universitatea Craiova! Alexandru Crețu trimite un șut de la distanță, însă mingea trece puțin pe lângă bara din dreapta lui Târnovanu.

Minutul 9: Ocazie FCSB! Florin Tănase expediază un șut pe spațiul porții din afara careului, dar Pigliacelli prinde fără probleme.

Minutul 3: "Vamos Craiova!" este mesajul afișat de fanii olteni pe un banner uriaș de la peluză.

Minutul 1: Începe meciul! Stadionul din Bănie este arhiplin.

Echipele de start:

• Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, Papp, M. Constantin, Bancu - Screciu, Crețu - Gustavo, Baiaram, Ivan - Markovic
  • Rezerve: Lazar, Găman, Vlădoiu, Căpățînă, Nistor, Vînă, Roguljic, Cîmpanu, Koljic
  • FCSB: Târnovanu - Ov. Popescu, Cristea, Miron, Radunovic - Olaru, Șut, Tănase - Cordea, Coman, Oct. Popescu
  • Rezerve: Vlad, Dumiter, Edjouma, Stoica, V. Gheorghe, Oaidă, Mamut, Vinicius, Șerban

FCSB (locul 2, 49 de puncte) reîncepe asaltul pentru titlu și, cu o victorie la Craiova (locul 3, 45 de puncte), se va apropia din nou la două puncte de liderul CFR Cluj. Universitatea Craiova - FCSB poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe sport.ro începând cu ora 19:30.

Meciul de pe ”Ion Oblemenco” va fi și un derby al celor mai ofensive echipe din Liga 1: Craiova și FCSB au marcat fiecare de 72 de ori până acum.

Craiova - FCSB 1-4, 2-3 și 2-0 în acest sezon

Conform LPF, statistica este net de partea oaspeților: din 2014, de la revenirea fotbalului craiovean pe prima scenă, cele două formaţii s-au mai întâlnit de 27 de ori în principala competiţie internă, de cinci ori s-au impus oltenii, de 19 ori au câştigat bucureştenii, iar alte trei jocuri s-au terminat la egalitate.

În plus, FCSB s-a impus în ambele meciuri din sezonul regulat 2021-2022, 4-1 în tur şi 3-2 în deplasare (retur).

În schimb, cea mai recentă dispută directă, de pe 3 aprilie 2022, s-a încheiat FCSB - Universitatea Craiova 0-2, goluri înscrise de Andrei Ivan şi Ovidiu Bic.