"Toată lumea așteaptă să ne calificăm". Dan Petrescu, cu gândul la returul cu Lazio după victoria cu FC Argeș

Dan Petrescu CFR Cluj Conference League Superliga
Data publicarii: Duminica 19 Februarie 2023, 19:26
Data actualizarii: Duminica 19 Februarie 2023, 19:37

CFR Cluj a învins-o pe FC Argeş cu scorul de 3-1, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 26-a a Superligii.

Campioana a deschis scorul după doar 92 de secunde, prin Ciprian Deac. Gazdele şi-au majorat diferenţa prin Rangelo Janga (minutul 25).

FC Argeş a revenit în meci după autogolul croatului Denis Kolinger (minutul 61), la centrarea conaţionalului Antonio Jakolis. Kosovarul Ermal Krasniqi, introdus pe teren în minutul 76, a închis tabela, parafând victoria clujenilor cu un şut din afara careului (minutul 90+4).

CFR Cluj venea după trei înfrângeri consecutive, dintre care două în campionat (cu FCSB şi Universitatea Craiova) şi una în Europa Conference League (cu Lazio). FC Argeş a ajuns la zece partide consecutive fără victorie în campionat, şase egaluri şi patru eşecuri.

Ce a declarat Dan Petrescu după CFR Cluj - Lazio 3-1

"Prima repriză foarte bună, dar în fotbal 2-0 e cel mai periculos rezultat. La 2-1 au avut o jumătate de ocazie, nu știu ce se întâmpla dacă egalau.

Victorie meritată, dar trebuia să fie mai lejeră. Am văzut că Immobile a dat două goluri celor de la Salernitana. Știți câți au cheltuit pe transferuri? 60 de milioane de euro. Vom încerca, voi băga cea mai bună echipă. Toată lumea așteaptă să ne calificăm. M-am obșnuit cu aceste presiuni care vin de afară", a declarat Dan Petrescu la DigiSport.