FOTO CFR Cluj - FC Argeș 3-1 | Campioana României rămâne aproape de liderul Farul Constanța

CFR Cluj FC Arges Superliga
Data publicarii: Duminica 19 Februarie 2023, 19:01
Data actualizarii: Duminica 19 Februarie 2023, 19:13

CFR Cluj s-a impus cu scorul de 3-1 în fața celor de la CFR Cluj și păstrează diferența de două puncte față de liderul Farul Constanța.

CFR Cluj - FC Argeș 3-1

Final de meci!

Minutul 94 - GOOOL CFR Cluj! Krasniqi scapă de contraatac, șutează din afara careului și înscrie.

Minutul 81 - Ocazie pentru CFR Cluj! Braun centrează în careu, dar Krasniqi trimite mult peste poartă.

Minutul 73 - Ocazie pentru FC Argeș! Jakolis primește o pasă lungă, centrează din prima, dar Garita nu ajunge să împingă mingea în poartă.

Minutul 61 - GOOOL FC Argeș! Jakolis centrează de pe dreapta, Kolinger încearcă să respingă din careu, dar trimite mingea în propria poartă.

Minutul 60 - Ocazie pentru CFR Cluj! Muhar primește mingea în careu și șutează tare, la colțul scurt, dar portarul advers are o intervenție salvatoare.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 45 - Gol anulat pentru CFR Cluj! Boateng îl lansează pe Malele, portarul advers nu reușește să-l oprească și înscrie. După consultarea VAR-ului, golul este însă anulat pentru henț.

Minutul 42 - Ocazie pentru CFR Cluj! Deac centrează din lovitură liberă, iar Yuri încearcă o foarfecă, însă mingea nu prinde cadrul porții.

Minutul 25 - GOOOL CFR Cluj! Janga majorează diferența pentru gazde. Camora centrează în fața porții, iar Janga marchează cu capul.

Minutul 2 - GOOOL CFR Cluj! Malele pătrunde în careu pe partea stângă, întoarce mingea pentru Deac, care șutează, iar balonul este deviat în poartă.

A început partida.

CFR Cluj - FC Argeș, echipele de start

CFR Cluj: Scuffet - Braun, Kollinger, Yuri, Camora - Deac, Muhar, Boateng - Petrila, Malele, Janga

FC Argeș: Micu - Tofan, Zebic, Turda, Rizzi - Meza Colli, Bassong - Hanne, Târcoveanu, Jobello - Garita

CFR Cluj are probleme în campionat, acolo unde vine după o serie nefastă de două înfrângeri consecutive cu rivalele la titlu, FCSB și Universitatea Craiova. Ardelenii sunt obligați să câștige după ce Farul s-a impus pe teren propriu cu Petrolul și s-a distanțat la cinci puncte în clasament, dar și pentru a păstra distanța de FCSB, cele două aflându-se la doar trei puncte diferență.

De cealaltă parte, piteștenii nu au nicio victorie în acest an, însă vin după două remize consecutive, ultima fiind pe teren propriu cu liderul Farul Constanța, scor 0-0. FC Argeș nu a mai câștigat în campionat de pe 30 octombrie, astfel că nu are nicio victorie în Superliga României sub comanda lui Marius Croitoru.

Oaspeții se află pe locul 13 în clasamentul Superligii, având 26 de puncte în 25 de meciuri jucate, la opt lungimi distanță de ultima clasată, CS Mioveni.

În meciul tur, CFR Cluj s-a impus pe terenul piteștenilor cu 1-0, unicul gol al partidei fiind marcat de Mario Camora.