Stoican viseaza la Cupa: "Avem sanse egale cu Pandurii! Ne-a lipsit Tucudean" Toate reactiile dupa Sageata - Dinamo:

Dinamo Flavius Stoican Sageata navodari Superliga
Data publicarii: Sambata 30 Noiembrie 2013, 23:21
Data actualizarii: Duminica 01 Decembrie 2013, 15:44

►19:00 FILM-EVENIMENT: Sah-mat, Romania! Povestea Regelui ►20:00 Special "DerBibicule, ce meci!", Steaua - Petrolul!

Sageata 0-1 Dinamo | Dinamo a reusit sa opreasca seria infrangerilor din deplasare! Flavius Stoican a vorbit la finalul partidei de la Constanta si a dezvaluit obiectivul echipei pana la finalul acestui an.

Flavius Stoican: "Stiam ca va fi greu pana vom marca"

"Stiam ca intalnim o echipa in foame de puncte, stiam ca o sa fie greu pana cand vom marca. Pacat ca dupa marcarea golului nu am mai reusit sa fructificam ocaziile pe care ni le-am creat.

Ei s-au organizat destul de bine, stiau ca intalnesc Dinamo si eram constient ca ne va fi mai greu pana vom marca, apoi meciul a fost la discretia noastra.

Am discutii in fiecare zi pe aceasta tema, indiferent de terenurile pe care le jucam trebuie sa facem totul sa castigam. Ideal pentru mine si pentru echipa ar fi sa ne antrenam in conditii bune dar asta e situatie. Trebuie sa jucam sa ne indeplinim obiectivul, adica sa obtinem maximum din fiecare partida.

Nu suntem o echipa care sa domine, care sa fie castigatoare dinainte. Eu mi-as dori sa facem spectacol si sa castigam, dar important e ca am obtinut punctele.

Tucudean e un jucator pe care eu ma bazez foarte mult, un jucator care a avut o crestere de forma in ultima perioada. Ne-a lipsit foarte mult, insa si cei care l-au inlocuit au dat un randament bun.

Meciul cu Pandurii e dificil, ambele echipe pornesc cu sanse egale. Suntem constienti ca intalnim una dintre echipele foarte bune ale campionatului. Trebuie sa fim atenti si vom reusi sa obtinem un rezultat bun" a spus Flavius Stoican.

Ionut Negoita: "Vom mai aduce jucatori in iarna"

"Prima repriza a fost mai greu. Teren foarte prost, gazonul nu e ceea ce ar trebui sa fie. N-am avut varf, s-a vazut lipsa lui. In a 2a repriza a fost altceva. Am si marcat. Bine ca am luat cele 3 puncte.

Dinamo are un lot destul de bun, jucatori tineri care mai au de crescut. Sunt convins ca o parte dintre ei vor confirma. Trebuie sa avem rabdare. nu trebuie sa cumparam atacant.

Joel a avut o intindere dion cate stiu, nu era perfect pregatit. Dar unii jucatori, fiind foarte tineri, intra mai greu in meci, se acomodeaza mai greu.

Vor mai veni cativa jucatori in retur. Vom face o pregatire uniforma cu totii. In vara nu s a intamplat acest lucru. De asta in retur, Dinamo va fi mult mai eficienta" a spus patronul lui Dinamo, Ionut Negoita.

Catalin Munteanu: "Vreau sa mai joc un an si jumatate"

Catalin Munteanu a intrat pe teren in minutul 88. El a declarat dupa meci ca nu se gandeste la retragere.

"Pentru mine a fost mai greu ca n-am jucat atat timp. E important ca am castigat. Toti baietii s au prezentat admirabil . Era foarte important sa legam 2 victorii. Cel mai important e ca nu am primit gol in ultimele 2 partide. Tre sa castigam si cu Pandurii in Cupa, e urmatorul meci, sa mergem mai departe. Cupa e un obiectiv pentru noi. Victoriile aduc victorii.

Pandurii e o echipa buna, cu jucatori buni, au aratat si Europa League. Jucand acasa o sa ne fie mai usor.

Mai am contract pana in vara, minimum un an mai pot sa joc. Daca se poate, la Dinamo. Eu o sa fac tot posibilul sa ii conving" a spus Catalin Munteanu.

Alex Curtean: "Nu ne-am putut antrena normal in ultima saptamana"

"Am jucat mai prost in prima repriza. Usor, usor, ne-am revenit. Am marcat si golul, recunosc, cu noroc. Terenul a fost foarte prost. Mai greu e ca nu ne putem antrena normal, numai pe sintetic. E foarte greu sa pregatesti astfel meciul.

Meciul cu Pandurii este cel mai important dintre cele ramase. Cupa este mai accesibila decat campionatul.

La final e bine daca e 1-0. Ar fi bine sa faci si spectacol, insa echipa este in formare. Noi suntem multumiti cu 1-0, dar vrem sa crestem. rezultatele au inceput sa apara. Ne-am dorit tot timpul in acest sezon" a spus Alex Curtean.