Sepsi - FCSB Stefan Tarnovanu Superliga Superliga Ștefan Târnovanu
Data publicarii: Luni 24 Octombrie 2022, 21:54
Data actualizarii: Luni 24 Octombrie 2022, 21:53

Sepsi a ratat o ocazie uriașă de a înscrie în minutul 27, când Tudorie a ratat o lovitură de la unsprezece metri.

Matei a primit o pasă la marginea careului, a ridicat privirea și i-a centrat lui Tudorie. Fotbalistul lui Sepsi a fost ținut, însă, de Joyskim Dawa, iar arbitrul a oprit jocul.

Tehnologia VAR a intervenit, Marcel Bîrsan a fost chemat la monitor și, după câteva minute de analizat, a arătat punctul de la 11 metri, după ce Tudorie a fost ținut de tricou de Dawa, care s-a văzut cu cartonaș galben.

• Ștefan Târnovanu

Ulterior, nouarul covăsnenilor și-a fixat balonul la punctul cu var și a înaintat sigur pe el spre minge. Tudorie a lovit cu interiorul, dar slab, iar Ștefan Târnovanu a interceptat balonul fără nicio problemă.

Sepsi Sf. Gheorghe a ratat, astfel, o ocazie uriașă de a deschide scorul în prima parte a jocului, iar FCSB a răsuflat ușurată după ce s-ar fi văzut deja condusă pe teren advers.

Sepsi Sf. Gheorghe are două înfrângeri consecutive în ultimele etape din campionat, una cu liderul Farul, scor 0-1 și cealaltă cu campioana en-titre, CFR Cluj, 1-2. Covăsnenii vin însă după victoria din deplasare cu Petrolul Ploiești din Cupa României, scor 3-1.

De cealaltă parte, FCSB a rueșit să lege primele trei victorii consecutive în acest sezon, ultim pe teren propriu cu UTA Arad. Roș-albaștrii vin după remiza din Cupă cu arădenii, însă au ca obiectiv accederea în play-off, astfel că sunt obligați să nu mai piardă niciun meci până la finalul sezonului regulat.

Sepsi se află pe locul șase în clasament, având 19 puncte obținute în 14 meciuri, în timp ce vicecampioana României ocupă locul opt, cu 17 puncte în 12 meciuri. În cazul în care se impune, FCSB poate urca pe locul al șaselea în clasament.

Statisticile nu sunt însă de partea roș-albaștrilor, care nu au mai reușit să câștige în campionat cu Sepsi Sf. Gheorghe din 3 noiembrie 2019, când se impuneau cu 2-1 în duelul de pe teren propriu. În mai 2019 câștiga FCSB pe terenul lui Sepsi, scor 5-1. Roș-albaștrii s-au mai întâlnit cu covăsnenii în finala Cupei în 2020 și s-au impus cu 1-0 datorită golului lui Dennis Man.

În sezonul trecut, Sepsi a câștigat meciul tur din play-off, din deplasare, în timp ce celelalte trei partide s-au încheiat la egalitate.