Fotbal si circ in primul amical al verii: Steaua 0-0 Rubin! Meciul a fost intrerupt de doua ori! Bourceanu, eliminat! Stanciu a debutat in tricoul Stelei!

Steaua amical Rubin Kazan Superliga
Data publicarii: Sambata 22 Iunie 2013, 18:54
Data actualizarii: Duminica 23 Iunie 2013, 11:58

►Special de la Nyon, luni de la 10 dimineata: Meciul cel din Urna! Tragerile la sorti pentru Europa, de la 13:00 IN DIRECT Sport.ro si www.sport.ro!

Steaua a remizat in primul amical al cantonamentului din Austria, 0-0 cu Rubin Kazan, formatia care a terminat sezonul pe 6 in liga rusa.

Meciul a inceput intr-o atmosfera tensionata, dupa ce oficialii clubului rus au refuzat ca partida sa fie televizata, si a continuat in aceeasi nota.

Jocul a fost intrerupt de doua ori in prima repriza: initial, reprezentantilor clubului Rubin Kazan li s-a parut ca televiziunea care detinea drepturile pentru aceasta partida transmite pe ascuns meciul.

In minutul 30, nervii au cedat in tabara stelista, dupa ce, initial, centralul partidei a refuzat ca Steaua sa joace in 11 oameni, in urma eliminarii lui Bourceanu din minutul 25. Mihai Stoica si Laurentiu Reghecampf au amenintat ca scot echipa de pe teren daca Steaua nu va fi lasata sa joace in 11. Centralul a cedat in cele din urma presiunilor.

De notat faptul ca Nicusor Stanciu a debutat astazi in tricoul Stelei si chiar a fost aproape de gol la o faza din minutul 71.

Portarul Cojocaru, intrat in locul lui Tatarusanu in minutul 60, a aparat o lovitura de la 11 metri un minut mai tarziu.

FINAL | STEAUA 0 RUBIN KAZAN 0

Min 74: Radut a fost inlocuit de Doru Bratu. Prepelita, avansat in linia de 3 mijlocasi.

Min 71: Stanciu este aproape de gol la meciul de debut - sutul acestuia din marginea careului trece pe langa poarta

Min 65: Faza spectaculoasa facuta de Mihai Costea - atacantul Stelei a trecut de doi adversari si a sutat plasat, mingea a fost insa parata de portarul advers.

Min 61: Cojocaru apara lovitura de la 11 metri

Min 60: Cojocaru faulteaza si este penalty pentru Rubin

Min 59: Tatarusanu ii lasa locul lui Cojocaru

Min 49: Prepelita suteaza de la 30 de metri, mingea trece peste poarta

Min 46: Reghecampf a facut mai multe schimbari la pauza. Nicusor Stanciu debuteaza in tricoul Stelei.

Tatarusanu - Rapa, Gardos, Chiriches, Latovlevici - Prepelita, Filip - Radut, Stanciu, Parvulescu - Mihai Costea

PAUZA | STEAUA 0 RUBIN KAZAN 0

Min 38: Cea mai mare ocazie a meciului ii apartine lui Prodnikov, care trimite peste poarta dintr-o pozitie ideala

Min 29: CULMEA: Meciul a fost intrerupt din nou - arbitrul nu a vrut sa le permita stelistilor sa il inlocuiasca pe Bourceanu.

Laurentiu Reghecampf a intrat pe teren pentru a-l convinge pe central ca nu are niciun sens ca un astfel de meci sa se joace in inferioritate numerica. Arbitrul a acceptat in cele din urma, dupa ce si antrenorul de la Rubin Kazan si-a dat acordul.

Mihai Stoica i-a transmis arbitrului ca jucatorii Stelei vor iesi de pe teren daca nu vor fi lasati sa joace in 11.

Min 26: Laurentiu Reghecampf l-a trimis in teren pe Prepelita in locul eliminatului Bourceanu

Min 25: ... Bourceanu a primit al doilea cartonas galben intr-un interval de doar 10 minute si a fost eliminat. Capitanul Stelei primise un avertisment in minutul 15, pentru un fault la 35 de metri

Min 10: Oficialii clubului rus au intrat pe teren si au vrut sa opreasca meciul, pentru ca au avut impresia ca meciul este televizat pe ascuns. Meciul s-a reluat doar dupa o discutie intre oficialii Stelei si reprezentantii Look TV.

Min 4: Rusii beneficiaza de o lovitura libera de la 30 de metri. Nicio problema pentru apararea Stelei.

ECHIPELE DE START

STEAUA: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Bourceanu (cpt), Pintilii - Popa, Radut, Iancu - Nikolic.

RUBIN: Ryzhikov - Ansaldi, C. Navas, Marcano, Kuzmin, Natkho, M'Vila, Kasaev, Dzhalilov, GAnsari, Prudnikov

UPDATE, 17.04: Cele doua echipe intra acum pe teren. Sunt si suporteri ai Stelei la marginea terenului, iar unii chiar au adus cu ei si un banner - "Suntem alaturi de Gigi Becali"

UPDATE, 17.01: La meci este prezent impresarul lui Vlad Chiriches.

UPDATE, 16.45: Partida dintre Steaua si Rubin se va disputa la ora anuntata initial, 17.00, insa NU va fi televizata.

Mihai Stoica nu a reusit sa ii convinga pe rusi, care au fost deranjati de faptul ca nu i-a anuntat nimeni cu privire la televizarea partidei.

Steaua va avea acum o problema cu televiziunea care a cumparat drepturile pentru a transmite acest meci.

UPDATE, 16.25: Meciul este in pericol sa nu se mai joace. Rusii au innebunit cand au vazut ca sunt camere de luat vederi la marginea terenului.

"Nu jucam daca meciul este televizat. Scoateti camerele si incepem meciul.", a fost mesajul transmis de rusi oficialilor Stelei.

Meme Stoica incearca sa ii faca pe rusi sa inteleaga ca au fost vandute drepturile de televizare pentru transmisia acestui meci.

"Nu ne intereseaza! Jucam doar daca scoateti camerele de pe teren", insista rusii.

Mihai Stoica negociaza la aceasta ora cu cei de la Rubin Kazan, fiind ajutat si de 'translatorul' Arlauskis (fostul portar al Unirii Urziceni)

Meciul ar trebui sa inceapa la ora 17.00 si sa fie transmis in direct de LookTV.

Echipa de start: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Bourceanu (cpt), Pintilii - Popa, Radut, Iancu - Nikolic.

Rezerve: Cojocaru, Nita, Rapa, Bratu, Gardos, Filip, Costea, Tanase, Prepelita, Pirvulescu, Stanciu.

Steaua joaca astazi, de la ora 17.00, primul amical al verii, impotriva rusilor de la Rubin Kazan (locul 6 sezonul trecut).

Stelistii mai au un meci programat in Austria, pe 26 iunie cu Videoton, urmand ca apoi sa plece in Anglia, in cel de-al doilea cantonament al verii.