FOTO Sondaj Sport.ro | Retrogradează Dinamo? Peste 140.000 de voturi și un rezultat clar

Dinamo baraj SONDAJ SPORT.RO Universitatea Cluj Superliga
Data publicarii: Vineri 27 Mai 2022, 16:45
Data actualizarii: Vineri 27 Mai 2022, 16:47

Dinamo își decide viitorul în returul barajului de menținere/promovare cu Universitatea Cluj, programat duminică, de la ora 21:00, în format LIVE TEXT pe www.sport.ro.

Dinamo a pierdut meciul tur, disputat pe Cluj Arena, scor 0-2, iar formația lui Dusan Uhrin pare să aibă șanse mici pentru a se salva și a evita prima retrogradare din istoria de 74 de ani a clubului.

Imediat după meciul tur, www.sport.ro a lansat un sondaj cu întrebarea: "Retrogradează Dinamo?". După mai puțin de șase zile s-au strâns 142.308 voturi, iar rezultatul este clar.

Peste trei sferturi dintre cei care au votat (75,21% - 107.031 voturi) au ales "DA", în timp ce doar 24.79% dintre alegători (35.277 voturi) cred că Dinamo va reuși să întoarcă rezultatul în meciul de pe teren propriu și să evite retrogradarea.

Dinamo, echipă clasată pe locul opt în clasamentul playout-ului Ligii I, va disputa cea de-a doua manşă a barajului de menţinere pe prima scenă cu Universitatea Cluj, duminică, de la ora 21:00, pe stadionul din Şoseaua Ştefan cel Mare. În tur, Universitatea Cluj, a câştigat cu scorul de 2-0.

Dusan Uhrin: "Dacă vrem să rămânem în Liga 1, trebuie să facem mai mult!"

Dusan Uhrin Jr. a afirmat într-o conferinţă de presă că echipa trebuie să muncească mai mult în partida de duminică, după ce a pierdut meciul tur cu 0-2.

"Nu e bine că am pierdut meciul trecut, am încercat să iau în considerare toate detaliile, tot ce trebuie să reparăm în echipa noastră. Sigur, trebuie să luptăm mai mult decât în primul meci, pentru că nu a fost suficient. Din punctul meu de vedere, prima repriză a fost dezastruoasă, pentru că am început bine, dar am primit un gol stupid şi după asta am fost la pământ.

În a doua repriză am jucat bine, dar am primit un al doilea gol imposibil după mine. Trebuie să facem mai mult, asta e realitatea. Sper că vom face tot posibilul. Nu ştiu ce s-a întâmplat săptămâna trecută, de ce nu am luptat. Realitatea este că dacă vrem să rămânem în Liga I trebuie să facem mai mult. Trebuie să ne apărăm bine, dar în acelaşi timp să marcăm minim două goluri în timpul regulamentar. Sunt dezamăgit de ultimul joc, pentru că nu am luptat suficient", a afirmat Uhrin Jr.

El consideră că presiunea partidei este aceeaşi ca la toate meciurile importante, chiar dacă ştie că menţinerea în Liga I contează foarte mult pentru suporterii dinamovişti: "Pentru acest club situaţia nu este prea bună şi sper să trecem peste această perioadă. Nu mă simt atât de bine, dar voi da totul. Nu am mai simţit o asemenea presiune, deşi la fiecare meci important e o presiune. E la fel şi când lupţi pentru titlu sau cupă. Nu vreau să le frâng inima suporterilor, voi face tot ce pot. Mă gândesc doar la meciul asta, trebuie să dăm tot ce pot pentru a avea rezultate".