VIDEO EXCLUSIV Sebastian Colțescu l-a cucerit pe Adrian Porumboiu, după Chindia - Farul: „Este cel mai bun arbitru român!”

Data publicarii: Luni 14 Noiembrie 2022, 11:04
Data actualizarii: Luni 14 Noiembrie 2022, 11:29

Sebastian Colțescu a oferit imaginea serii la Chindia Târgoviște - Farul Constanța.

Chindia Târgovişte a obținut un rezultat de egalitate, scor 1-1, în meciul cu Farul Constanţa, liderul Superligii, disputat sâmbătă la Ploieşti în etapa a 18-a.

Farul Constanța a deschis scorul prin Alexi Pitu (20 ani) în minutul 67, iar Cristian Neguţ (26 ani) a egalat din penalty în minutul 90+1. Doar că, la ultimul gol, Sebastian Colțescu (45 ani) a fost protagonistul unui moment inedit.

În primă fază, arbitrul a acordat lovitură de la 11 metri la intervenția lui Jérémy Corinus (25 ani) asupra lui Doru Paopadiuc (27 ani). Însă i s-a transmis din camera VAR că ar trebui să revadă fază. Numai că arbitrajul video nu a funcționat, așa că Sebastian Colțescu a apelat la inventivitate și a verificat momentul controversat la o cameră de luat vederi.

Sebastian Colțescu, văzut mai bun decât Istvan Kovacs și Ovidiu Hațegan

„În urma acestui gest, „centralul” l-a cucerit pe Adrian Porumboiu (72 ani). Fostul acționar al Vasluiului a declarat în direct, la Ora Exactă în Sport, pe PRO Arena, că Sebastian Colțescu este cel mai bun arbitru român, peste István Kovács (38 ani) și Ovidiu Hațegan (42 ani).

„Pot să afirm fără niciun gest de rezervă că este cel mai bun arbitru din România. Și vă spune omul care l-a criticat cu fiecare ocazie când a greșit. Și-a făcut treaba omul, s-a uitat. Eu am vrut să evidențiez prestațiile excelente ale lui Colțescu. E un lucru de bun simț. La ora actuală este de departe cel mai bun arbitru român”, a declarat Adrian Porumboiu la Ora Exactă în Sport, pe PRO Arena.

Ora Exactă în Sport este în direct pe PRO Arena, de luni până vineri de la 9:30 la 12:30, și în week-end de la 10:00 la 12:30.