Decizie radicală la pauză. S-a enervat Becali sau a fost strategia lui Elias? Trei schimbări la FCSB

Rapid - FCSB Gigi Becali Superliga Superliga Gigi Becali
Data publicarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 21:55
Data actualizarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 22:15

În primele 45 de minute, „roș-albaștrii” nu au arătat atât de bine. Giuleștenii au reușit să deschidă scorul în minutul 21, grație reușitei lui Alexandru Albu, care a punctat punctat pentru a treia oară în play-off pentru giuleșteni.

Unul dintre cei mai buni jucători ai FCSB-ului de pe teren în prima parte a meciului a fost Joyskim Dawa, schimbat la pauză cu Iulian Cristea. De asemenea, Andrea Compagno și Malcom Edjouma au părăsit și ei suprafața terenului. Billel Omrani și Andrei Cordea au intrat în locul lor.

Compagno a avut o șansă excelentă de a deschide scorul în prima repriză. În minutul 12, Darius Olaru i-a centrat în careul mic atacantului italian, care s-a înălțat fantastic peste defensiva adversă și a reluat puternic cu capul în brațele lui Horațiu Moldovan.

Echipele de start:

• Rapid: Moldovan - Onea, Săpunaru, Grigore, Junior Morais - Albu, Kait, Ioniță - Sefer, Dugandzic, Bamgboye
  • FCSB: Târnovanu - Sorescu, Dawa, Tamm, Radunovic - Edjouma, Șut, Olaru - Octavian Popescu, Compagno, Coman

Rapid - FCSB, înainte de meciul direct

FCSB are șansa să o devanseze pe CFR Cluj în clasament, după ce elevii lui Dan Petrescu (55 ani) au fost învinși de Farul Constanța, 0-1, la Ovidiu. Dacă roș-albaștrii se vor impune cu Rapid, duminică, de la 20:30, LIVE TEXT pe www.sport.ro, vor acumula 40 de puncte și vor pune un avans de 2 puncte față de CFR Cluj, în prezent ocupanta locului secund.

Rapid traverseză o perioadă dificilă. Giuleștenii nu au mai câștigat de 6 meciuri, iar galeria i-a cerut pentru prima dată demisia lui Adrian Mutu (44 ani). De-a lungul istoriei, cele două echipe s-au întâlnit de 116 ori în campionat. De 30 ori a câștigat Rapidul, de 45 de ori roș-albaștrii, în timp ce 41 de jocuri s-au terminat la egalitate.