Remarcații lui Ilie Dumitrescu după Rapid - FCSB 1-0

Ilie Dumitrescu Rapid - FCSB Superliga
Data publicarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 23:00
Data actualizarii: Duminica 23 Aprilie 2023, 23:07

Rapid Bucureşti a obţinut prima victorie în play-off, scor 1-0 cu FCSB, în Giuleşti, în etapa a cincea.

Unicul gol al partidei a fost reuşit de Alexandru Albu (minutul 21), din pasa lui Funsho Bamgboye. FCSB şi-a creat numeroase ocazii de gol în repriza secundă, dar jucătorii săi au fost imprecişi sau portarul Horaţiu Moldovan a fost providenţial.

Debutul meciului a fost întârziat cu circa şapte minute, necesare pentru risipirea fumului produs de materialele pirotehnice folosite de galeria rapidistă.

Jucătorii remarcați de Ilie Dumitrescu după derby-ul din Giulești

Fostul internațional român a vorbit în termeni apreciativi despre câte un jucător de la fiecare echipă, remarcând evoluția vicecampioanei României.

"O reacție foarte bună a FCSB-ului. Cred că e cea mai bună repriză din acest play-off, ca ocazii și intensitate. La schimbările de la pauză mă așteptam.

Dar echipa a arătat foarte bine, o presiune fantastică făcută de FCSB. Doar după introducerea lui Emmers Rapid a mai ieșit din jumătatea proprie.

Omul meciului l-aș considera pe Moldovan în seara asta, iar Coman de departe cel mai bun jucător al FCSB-ului.

Pe final a ieșit și Șut, iar Miculescu a intrat în locul lui. Deci FCSB a jucat fară închizător, asta arată forța acestei echipe", a declarat Ilie Dumitrescu la DigiSport.