FOTO EXCLUSIV Reacție cruntă după ce Homawoo l-a băgat în spital pe Luca Mihai

Dinamo - Poli Iasi Josue Homawoo Luca Mihai Superliga
Data publicarii: Luni 15 Aprilie 2024, 16:44
Data actualizarii: Luni 15 Aprilie 2024, 16:43

Luca Mihai a fost protagonistul unui fault grosolan în Dinamo - Poli Iași 1-0, meci din etapa #4 a play-out-ului Superligii României, disputat duminică după-amiază.

În minutul 29 pe ”Arc”, Homawoo a încercat să-l deposedeze pe Luca Mihai, doar că fotbalistul dinamoviștilor a avut o intervenție cruntă la bucureștean, care a sfârșit în cele din urmă la Spitalul de Urgență Elias din Capitală cu un hematon cranian.

• Ovidiu Hațegan, ”centralul” partidei, i-a arătat doar cartonașul galben lui Homawoo, iar în urma criticilor din spațiul media, Kyros Vassaras, președintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, a revenit cu precizări - DETALII AICI.

Reacție cruntă după ce Homawoo l-a băgat în spital pe Luca Mihai

Narcis Răducan, fost director sportiv la FCSB, a vorbit despre faultul grosolan aplicat lui Luca Mihai și a ținut să evidențieze că doar pe ”sintetic” ar exista astfel de intervenții.

”E clar că nimeni nu vrea să lovească atât de tare, dar a fost o intrare specifică unui jucător amator. În mod normal, nu te duci cu toată forța capului să lovești, într-o zonă neutră.

De regulă, când te duci la un sintetic duminica, te pot lovi așa unii care nu au jucat fotbal, cam așa a intrat jucătorul lui Dinamo.

Eu sunt convins că nu a vrut și acum regretă, dar nu te duci ca tolomacul, cât poți de tare, într-o situație unde îl poți lovi în cap pe adversar”, a spus Narcis Răducan, potrivit DigiSport.

Dinamo - Poli Iași 1-0

A fost un meci extrem de încrâncenat pe "Arcul de Triumf". Eliminarea lui Bouhenna în minutul 20 și contactul dur dintre Homawoo și Luca Mihai din minutul 29 au demonstrat-o din plin.  Golul victoriei "câinilor" a venit abia în minutul 90+3, după o execuție foarte bună a lui Ahmed Bani la colțul scurt.

În urma acestei victorii, Dinamo a urcat pe locul 13 în clasament, cu 19 puncte, fiind la două lungimi de poziția care asigură salvarea directă de la retogradare. Etapa următoare Dinamo se va deplasa la Craiova, pentru meciul cu FCU, în timp ce Poli Iași va primi vizita lui FC Voluntari.