Reacția lui Ovidiu Burcă după umilința de la Sibiu: "Erori prostești! Am fost dominați la toate capitolele"

Ovidiu Burca Dinamo FC Hermannstadt Superliga
Data publicarii: Sambata 21 Octombrie 2023, 20:01
Data actualizarii: Sambata 21 Octombrie 2023, 19:59
Dinamo a pierdut clar meciul cu FC Hermannstadt, disputat la Sibiu, scor 0-4, în runda a 13-a din Liga 1.
Dinamo a avut un gol anulat de VAR în minutul 2, iar sibienii au preluat ulterior controlul jocului. Silviu Balaure și Alexandru Jipa au marcat în prima repriză, iar în actul secund au mai punctat același Balaure și Baba Alhassan.

Reacția lui Ovidiu Burcă după umilința de la Sibiu

Dinamo a ajuns la al optulea eșec din acest sezon, are cel mai slab atac, cea mai slabă apărare, iar Ovidiu Burcă recunoaște că înfrângerea este meritată. Antrenorul bucureștenilor spune că va face o analiză a jocului și s-a ferit să facă prea multe declarații "la cald".

"Azi ne-a bătut o echipă care ne-a dominat la toate capitolele. În primul rând, la fotbal trebuie să ai stare de spirit și agresivitate. La restul nu mai ajungem să discutăm, cum ar fi planul tactic. Toate contrastele, toate duelurile sunt câștigate de adversari și e greu. Am făcut foarte multe erori prostești. Nu știu cât ne-a bulversat golul ăla anulat. Primim gol și nu avem capacitatea să întoarcem un rezultat, un aspect negativ care ne bântuie de ceva vreme. Nu știu dacă scorul e mare sau mic. Azi am pierdut meritat.

Când se întâmplă astfel de lucruri e un cumul de factori, nu doar mental, fizic sau tactic. Nu pot să spun în ce proporție, ele sunt înlănțuite. Când arăți de maniera de care ai arătat azi, trebuie să taci din gură, să faci o analiză și să vezi ce ai de făcut.

E greu să joci la Dinamo, dar vă asigur că străinii înțeleg ce înseamnă clubul ăsta. Ați văzut câți suporteri am avut. Din păcate, azi n-am reușit să-i mulțumim. Vă asigur că toți fotbaliștii străini de la noi știu exact ce înseamnă Dinamo.

Ce să le spun în vestiar? Vreau să stau să mă liniștesc. A fost un meci prost și vreau să mă adun. Lucrurile trebuie făcute și spuse în liniște. Suntem prea la cald și prea supărați ca să discutăm acum", a spus Ovidiu Burcă, după meciul de la Sibiu.

Pentru Dinamo urmează meciul de acasă cu Poli Iași, vineri, de la ora 20:30.