FC Hermannstadt - Dinamo 4-0 | Dezastru pentru "câinii roșii" la Sibiu

Dinamo FC Hermannstadt Marius Maldarasanu Ovidiu Burca Ovidiu Talvan Superliga
Data publicarii: Sambata 21 Octombrie 2023, 18:54
Data actualizarii: Sambata 21 Octombrie 2023, 18:58

FC Hermannstadt a obținut o victorie categorică, pe teren propriu, cu Dinamo, impunându-se cu scorul de 4-0, în etapa a 13-a din Superliga României.

FC Hermannstadt - Dinamo 4-0

Final de meci!

Minutul 91 - Goool Hermannstadt! Alhassan preia mingea la marginea careului, șutează spectaculos cu stângul și îl învinge pe Golubovic.

Minutul 84 - Ocazie pentru Dinamo! Ghezali șutează din interiorul careului, însă mingea trece pe lângă poartă.

Minutul 56 - Ocazie pentru Dinamo! Bena se înalță la o centrare venită din corner, trimite cu capul, dar Căbuz reușește să respingă peste poartă.

Minutul 53 - Goool Hermannstadt! Balaure reușește dubla, după ce mingea respinsă slab de apărarea dinamoviștilor ajunge la el și marchează din interiorul careului.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 28 - Ocazie importantă pentru Hermannstadt! Jipa avansează spre poarta adversă, driblează doi adversari, însă șutul său la colțul lung trece puțin pe lângă bara laterală.

Minutul 19 - Goool Hermannstadt! Jipa recuperează mingea la marginea careului mic și marchează cu un șut puternic, sub bara transversală.

Minutul 5 - Goool Hermannstadt! Jipa centrează de pe partea stângă, mingea ajunge în careu la Balaure, care șutează și îl învinge pe Golubovic.

Minutul 2 - GOL anulat pentru Dinamo! Ilic șutează din lovitură liberă, mingea lovește bara lateral și ajunge la Gregorio, care înscrie, dar golul său este anulat pentru offsaid.

A început meciul!

FC Hermannstadt - Dinamo: echipele de start

Hermannstadt: Cabuz - Butean, Găman, Stoica, Medina - Jipa, Mino, Alhassan, Balaure - Neguț, Paraschiv

Rezerve: Mutiu, Bejan, Petrescu, Iancu, Murgia, Bucuroiu, Biceanu, Oroian, Fonseca

Antrenor: Marius Măldărășanu

Dinamo: Golubovic - Amzar, Homawoo, Alves de Araujo, Costin - Ilic, Bena, Larrucea, Roșu - Abdallah, Gregorio

Rezerve: Irimia, Ghezali, Grigore, Patriche, Bani, Politic, Iglesias, I. Roșu, Began

Antrenor: Ovidiu Burcă

FC Hermannstadt - Dinamo, meci din etapa a 13-a din Superligă, se joacă de la ora 17:00 și este transmis în format LIVE TEXT de Sport.ro.

Sibienii sunt sus în clasament, pe 6 cu 16 puncte, ultimul loc de play-off, în timp ce Dinamo tremură din nou după ce a ajuns pe penultima poziție, 15, cu doar 9 puncte.

Lovitura de start a partidei va fi dată de fostul internațional Ovidiu Tâlvan, fundașul stânga care s-a transferat în anii '90 de la FC Inter Sibiu la Dinamo, alături de care a câștigat 2 titluri de campion și 3 Cupe ale României.

FC Hermannstadt n-a mai pierdut de la începutul lui august, Dinamo nu a mai câștigat de 6 etape

4 august 2023, Universitatea Craiova - FC Hermannstadt 1-0: a fost ultima înfrângere suferită de sibienii lui Marius Măldărășanu în campionat. Au urmat pe prima scenă o victorie şi șapte rezultate de egalitate.

Dinamo este fără succes în precedentele șase jocuri disputate în SuperLiga României, interval în care trupa lui Ovidiu Burcă a scos doar două puncte.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de nouă ori în principala competiţie internă, de cinci ori s-au impus bucureştenii, un joc a fost câştigat de sibieni, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate, informează LPF.

Cea mai recentă dispută directă din campionat: 8 mai 2021, Dinamo - FC Hermannstadt 2-0 (dublă Paul Anton).