Reacția lui Joyskim Dawa după gafa care îl poate readuce în primul 11 la FCSB

Joyskim Dawa FCSB mihai lixandru Otelul Galati Superliga
Data publicarii: Luni 04 Decembrie 2023, 08:14
Data actualizarii: Luni 04 Decembrie 2023, 08:13

FCSB a suferit al treilea eșec din acest sezon de Liga 1, 0-2 contra Oțelului, iar liderul a ratat șansa de a se desprinde la opt puncte de CFR Cluj și Universitatea Craiova.

Oțelul a deschis scorul în minutul 7, când Samuel Teles a profitat de o pasă neinspirată a lui Mihai Lixandru, l-a deposedat pe Ovidiu Popescu și l-a învins pe Ștefan Târnovanu cu un șut din 10 metri. Trupa lui Dorinel Munteanu a majorat avantajul în minutul 64, când Juri Cisotti a finalizat un contraatac.

Joyskim Dawa a intrat pe teren în minutul 46, când i-a luat locul lui Mihai Lixandru. Camerunezul, care ar putea reveni în primul 11 de la FCSB după eroarea colegului său din defensivă, a oferit un scurt interviu la finalul partidei.

"Au venit aici și au jucat un fotbal bun, dar simt că n-ar fi trebuit să pierdem acest meci. Ca de fiecare dată, am făcut câteva greșeli. După am încercat să forțăm, dar n-a fost suficient.

Acum trebuie să ne gândim la următorul meci și să batem acolo. Când celelalte echipe pierd, noi trebuie să profităm, ca să mărim diferența. Dar n-am făcut asta.

Vrem să câștigam și Cupa și titlul, ambele sunt foarte importante. Câștigam împreună și pierdem împreună", a spus Joyskim Dawa, după meciul cu Oțelul.

Mihai Lixandru, reacție care spune totul despre starea sa de spirit

Mihai Lixandru, la interviurile de după meciul cu Oțelul, era un monument de deznădejde. Cu franchețe, jucătorul de la FCSB a oferit declarația serii: a spus că nu știe dacă va dormi după eșecul cu trupa de la Dunăre.

"E un moment dificil, va fi o noapte lungă, nu știu cât voi dormi...

Ne pare rău pentru suporteri, au venit la stadion pe această vreme friguroasă. Noi suntem foarte uniți în vestiar și vom fi și mai puternici", s-a limitat să spună Mihai Lixandru.

Lixandru a fost înlocuit la pauză cu Joyskim Dawa. Mijlocaș de meserie, Lixandru e folosit la FCSB în rolul de fundaș central. El a făcut pereche în primul 11 cu Syiabonga Ngezana.