FOTO Rapid - U Cluj 1-0. Giuleștenii, readuși de Dugandzic pe primul loc. Oaspeții au ratat o ocazie uriașă în prelungiri

Live text: Rapid - U Cluj
Data publicarii: Marti 30 August 2022, 23:55
Data actualizarii: Marti 30 August 2022, 23:56

Rapid a învins Universitatea Cluj, pe teren propriu, scor 1-0, în runda a opta din Superliga. Unicul gol al meciului a fost marcat de Marko Dugandzic, în minutul 80, dintr-un penalty controversat acordat de George Găman.

Ratare

Ocazie U Cluj! Ely Fernandes primește de la Boiciuc în marginea careului mic, dar șutează mult peste poartă.

MIN '90+3
Ratare

Ocazie Rapid! Papeau primește în centrul careului, dar șutează chiar pe mijlocul porții, iar Gorcea respinge.

MIN '80
Gol

GOL Rapid! Marko Dugandzic transformă penalty-ul.

1-0
MIN '76
Ratare

Penalty pentru Rapid! Ispas blochează șutul lui Săpunaru cu mâna, iar George Găman arată punctul cu var.

MIN '64
Ratare

Onea expediază primul șut pe poartă al Rapidului din acest meci, dar Gorcea respinge în corner.

MIN '60
Fault

Rapid rămâne fără șut pe poartă, iar Adi Mutu apelează și la a patra schimbare, trimițându-l pe Costache în locul lui Ioniță. La pauză, au intrat Kait, Papeau și Onea și au ieșit Ciobanu, Mățan, respectiv Dussaut.

Ratare

După o acțiune colectivă a Rapidului, Andrei Ciobanu încearcă să finalizeze din marginea careului, dar șutul său este blocat.

MIN '9
Ratare

Ocazie U Cluj! Ely pasează spectaculos în fața porții, dar Bălan nu reușește să ajungă la minge.

MIN '7
Ratare

Marko Dugandzic pătrunde în forță în careul oaspeților, însă este blocat până la urmă de fundașii lui U Cluj.

MIN '1
Inceput

Începe meciul!

Lineup
Rapid: Moldovan - Dussaut, Săpunaru, Iacob, Junior Morais - Pănoiu, Crepulja, Ciobanu - Mățan, Dugandzic, Ioniță
Rezerve: Drăghia, Onea, Grigore, Ignat, Kait, Albu, Sefer, Papeau, Costache
Antrenor: Adrian Mutu

U Cluj: Gorcea - Romeo, Pițian, Ispas, Briceag - Bic, Pires, Filip - Chipciu, Bălan, Ely Fernandes
Rezerve: Pău, Baravykas, Ilie, Pîrvulescu, Remacle, Purece, Haită, Boiciuc, Simion
Antrenor: Eugen Neagoe
30-08-2022 11:57

Rapid - U Cluj, LIVE TEXT de la 22:00. Cel mai vechi duel din istoria campionatului României, pe stadionul din Giulești

Rapid - U Cluj, meci din cadrul etapei a opta a Superligii, se desfășoară în Giulești de la ora 22:00, LIVE TEXT pe sport.ro.

Rapidul lui Adrian Mutu are un start excelent, fiind pe locul al doilea în Superliga, în timp ce studenții clujeni se află abia pe poziția a 14-a, antepenultima.

Este cel mai vechi duel din istoria campionatului României! Prima confruntare directă a avut loc în cel de-al doilea sezon în care întrecerea internă s-a desfăşurat în sistem divizionar, 1933-1934.

Primul Rapid - U Cluj din Divizia A s-a jucat în 1933 + un 7-1 acum fix 80 de ani

Pe 26 noiembrie 1933, elevii lui Adalbert Molnar (U Cluj) s-au impus pe teren propriu, cu 2-1 (Graţian Sepi, Silviu Ploeşteanu / Ştefan Boblea), notează Liga Profesionistă de Fotbal.

Ultima întâlnire în prima divizie a celor două echipe de tradiție a avut loc în aprilie 2015, U Cluj - Rapid 1-0, iar acum 80 de ani, în august 1942, giuleștenii îi spulberau pe studenții clujeni în finala Cupei României, 7-1.