FOTO Rapid - FC Botoșani 2-2 | Dugandzic reușește dubla, giuleștenii rămân fără victorie pe teren propriu

Rapid Cristiano Bergodi FC Botosani Superliga
Data publicarii: Vineri 28 Iulie 2023, 23:29
Data actualizarii: Vineri 28 Iulie 2023, 23:30

Rapid a încheiat la egalitate, scor 2-2, cu FC Botoșani, într-un meci contând pentru etapa a treia din Superliga României.

Rapid - FC Botoșani 2-2

Final de meci!

Minutul 87 - Ocazie pentru Rapid! Mingea ajunge în careu la Ioniță, care șutează puțin pe lângă poartă.

Minutul 85 - Ocazie pentru FC Botoșani! În urma unei pase a lui Roman, Cioiu șutează de la marginea careului, dar Horațiu Moldovan are o intervenție salvatoare.

Minutul 83 - GOOOL Rapid! Marko Dugandzic reușește dubla și restabilește egalitatea pe finalul meciului. Costache centrează în fața porții, mingea este deviată de Ioniță, iar croatul înscrie.

Minutul 59 - GOOOL FC Botoșani! Florescu recuperează mingea la mijlocul terenului de la Cîrjan, avansează spre poartă, șutează cu stângul de la marginea careului, iar mingea este deviată în poartă.

Minutul 51 - GOOOL FC Botoșani! Pinson restabilește egalitatea. Dican recuperează mingea în urma unei erori a lui Iulian Cristea, avansează spre careul advers, pasează în partea stângă până la Pinson, care înscrie cu un șut în forță.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 39 - Ocazie Rapid! Dugandzic pătrunde în careul advers, dar șutează mult peste poartă dintr-o poziție bună.

Minutul 18 - Ocazie pentru FC Botoșani! Roman îl găsește foarte bine pe Pinson, care șutează cu dreptul, însă mingea este prinsă de Moldovan.

Minutul 14 - GOOOL Rapid! Marko Dugandzic deschide scorul din penalty. Lovitura de pedeaspă a fost dată în urma faultului comis de Pius asupra lui Funsho.

A început prima repriză!

Rapid - FC Botoșani: echipele de start

Rapid: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, I. Cristea, Braun - Oaidă, Al. Albu - Funsho, Cîrjan, Papeau - Dugandzic

Rezerve: Drăghia - Jr. Morais, P. Iacob, Al. Ioniță II, Borja Valle, V. Costache, Pănoiu, Kait, Emmers

FC Botoșani: Ducan - Kupa, Șeroni, Pius - Cărăușu, Essono, Dican, E. Florescu, Cioiu - M. Roman I, Pinson

Rezerve: Ureche - S. Camara, Golofca, Gligor, E. David, Dragu, Zabou, Creț, Drole

Rapid - FC Botoșani, meci din etapa a treia a Superligii, se joacă de la ora 21:30 în Giulești și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport.ro.

Antrenorul lui Rapid, Cristiano Bergodi, a afirmat joi, într-o conferinţă de presă, că echipa sa nu trebuie să o subestimeze pe FC Botoşani, chiar dacă adversarul încă nu şi-a găsit o identitate de joc în acest sezon.

Ce a declarat antrenorul lui Rapid, Cristiano Bergodi, înaintea meciului

"Un meci în care vom întâlni o echipă care încă îşi caută o identitate de joc, omogenitate în joc, dar asta nu înseamnă că trebuie să subestimăm adversarul, chiar dacă are doar un punct după două meciuri.

Trebuie să fim foarte concentraţi în fiecare meci şi atenţi la joc. Ne dorim cu toţii să câştigăm aceste trei puncte.

Când e uşor de câştigat pe hârtie, eu am foarte mare frică. Pentru că nu trebuie să subestimăm niciun adversar. Sperăm să facem un joc bun, consistent, solid, aşa cum am făcut în prima parte cu Sepsi şi tot meciul cu Universitatea Cluj.

Pe mine nu mă interesează când spune cineva că suntem favoriţi sau nu. E adevărat, jucăm acasă, dar eu sunt o persoană echilibrată, nu mă entuziasmez şi nici nu mă descurajez, trebuie să avem respect pentru adversar.

Şi nu vorbesc niciodată despre adversar luat de sus, că vom câştiga uşor, nu există aşa ceva în fotbal. A fost un început bunicel pentru noi, nu foarte bun, pentru că nu avem şase puncte, dar am făcut un meci frumos la U Cluj şi asta ne-a dat încredere, nu numai nouă, ci întregului mediu rapidist. Suntem încrezători că putem face bine", a spus Bergodi, citat de Agerpres.

Bergodi a recunoscut interesul pentru Petrila și Andone

Tehnicianul italian a recunoscut că Rapid este interesat de transferurile lui Claudiu Petrila, de la CFR Cluj, şi a lui Florin Andone, ultima oară legitimat la UD Las Palmas.

"Petrila e un nume la care ne gândim, dar în acest moment nu mă interesează Petrila, mă interesează meciul cu Botoşani.

Ştiu că sunt doi atacanţi cu care se vorbeşte, dar eu sunt antrenor, conducătorii noştri ştiu foarte bine că trebuie adus un jucător pentru a întări lotul, dar nu ştiu cât este procentajul ca Florin Andone să vină aici. Vom vedea pe care îl luăm. Trebuie să ne întărim valoric şi numeric lotul. Deja este un lot bun la Rapid, cu calitate, care creşte meci după meci", a mai spus Cristiano Bergodi.