Rapid a făcut lista de transferuri pentru iarnă! Giuleștenii pregătesc trei mutări de titlu

Rapid Juri Cisotti transferuri rapid Tudor Baluta Superliga Tudor Băluță, mijlocașul Farului Constanța / Foto: Imago Images.
Data publicarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 14:41
Data actualizarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 14:43

Rapid a pierdut contra lui FC Voluntari, pe teren propriu, scor 1-2, iar giuleștenii au ajuns la cinci meciuri consecutive fără victorie.

Adam Nemec a fost cel care a deschis scorul în minutul 69, după ce a reluat în plasă din alunecare o minge centrată de Ricardinho. Golul a fost, inițial, anulat pentru ofsaid, dar reușita a fost validată după verdictul din camera VAR.

În minutul 73, același Ricardinho a dus scorul la 2-0 după o acțiune spectaculoasă a lui Sigurjonsson. Jayson Papeau a fost cel care a stabilit scorul final, 2-1, în minutul 82, cu o execuție superbă.

Rapid n-a mai câștigat de patru meciuri în Superligă, iar conducerea clubului a pregătit deja primele măsuri înainte de perioada de mercato din iarnă.

Rapid vrea să facă trei transferuri spectaculoase!

Dan Șucu și Victor Angelescu sunt gata să facă trei transferuri spectaculoase în următoarea fereastră de transferuri, anunță Fanatik. Tudor Băluță a fost dorit de giuleșteni și în iarnă, dar discuțiile dintre cele două părți nu s-au concretizat. Totuși, internaționalul poate ajunge la Rapid în iarnă, deoarece va intra în ultimele șase luni de contract cu Farul Constanța.

O altă lovitură pusă la cale de Rapid este Juri Cisotti de la Oțelul Galați, care s-a impus sub comanda lui Dorinel Munteanu și a devenit unul dintre cei mai importanți jucători ai moldovenilor. Pe lângă cei doi, Rapid și-ar dori să mai transfere și un atacant din străinătate.

Rapid, pe locul patru în Superligă

În urma acestui rezultat, Rapid rămâne pe locul 4, cu 31 de puncte, la cinci lungimi sub liderul FCSB și la patru sub CFR Cluj și Universitatea Craiova, toate având un meci mai puțin.

De partea cealaltă, FC Voluntari a urcat pe locul 9, cu 24 de puncte, la doar două lungimi de ultima poziție care duce în play-off.

În următoarea etapă, Rapid se va deplasa la Ploiești pentru derby-ul cu Petrolul, în timp ce FC Voluntari, va juca acasă cu FCU Craiova.