Rapid - FC Voluntari 1-2. Încă un eșec acasă pentru giuleșteni! Galeria și-a pierdut răbdarea

Data publicarii: Sambata 09 Decembrie 2023, 22:47
Data actualizarii: Sambata 09 Decembrie 2023, 23:52

Rapid a pierdut meciul cu FC Voluntari, disputat în Giulești, scor 1-2, în runda #19 din Liga 1.

Rapid - FC Voluntari 1-2

În urma acestui rezultat, Rapid rămâne pe locul 4, cu 31 de puncte, la șase lungimi sub liderul FCSB și la una sub CFR Cluj și Universitatea Craiova, toate având un meci mai puțin.

De partea cealaltă, FC Voluntari a urcat pe locul 9, cu 24 de puncte, la doar două lungimi de ultima poziție care duce în play-off.

Minutul 90+8: Final! Rapid - FC Voluntari 1-2.

Minutul 90+8: După un asediu la poarta lui FC Voluntari, Alexandru Albu trimite puțin pe lâng buturile lui Fernandez.

Minutul 86: Ocazie Rapid! Papeau e aproape de un nou gol spectaculos, dar șutul său din afara careului este respins în afara careului de Fernandez.

Minutul 82: Gol Rapid! Papeau marchează cu un șut formidabil din afara careului, un exterior direct în vinclu. Cu câteva secunde înainte de gol, galeria giuleșteană a început să scandeze ironic: "Viața mea o împart alături de Voluntari!"â

Minutul 74: Schimbare la Rapid. Bergodi mută imediat și mai introduce un atacant: iese Borja Valle, intră Tsoumou.

Minutul 73: GOL FC Voluntari! Sigurjonsson rezistă atacurilor lui Oaidă, pătrunde în careu și pasează în spate pentru Ricardinho, care îl învinge pe Moldovan.

Minutul 66: Gol FC Voluntari! Adam Nemec marchează după o pasă în fața porții a lui Ricardinho. Golul este inițial anulat pentru ofsaid, dar reușita este validată după intervenția VAR.

Minutul 58: Ocazie Rapid! Alex Ioniță șutează periculos din marginea careului, dar Fernandez respinge în corner.

Minutul 46: Începe repriza secundă! La pauză, Kait și Soni au fost înlocuiți cu Albu și Ioniță.

Minutul 45+7: Pauză! Rapid - FC Voluntari 0-0.

Minutul 45+3: Jocul se reia cu patru minute suplimentare.

Minutul 44: Meciul este întrerupt după ce unui suporter din peluză i s-a făcut rău. Ambulanța a intrat pe teren pentru a-l prelua pe bărbatul respectiv.

Minutul 26: Ocazie Rapid! După o combinație cu Funsho, Papeau pătrunde în careul lui FC Voluntari și șutează mult peste poartă.

Minutul 14: Ocazie Rapid! Papeau șutează puternic de la marginea careului, dar Fernandez prinde.

Minutul 11: Ocazie FC Voluntari! După o lovitură liberă, Adam Nemec trimite cu latul pe poartă, dar Horațiu Moldovan plonjează și respinge în corner.

• Antrenor: Ilie Poenaru

Rapid - FC Voluntari, meci din etapa a 19-a din Superligă, este LIVE TEXT pe Sport.ro începând cu ora 20:45.

Eliminată din Cupă încă dn faza grupelor, Rapid începe urcușul spre titlul de campioană, distanța față de liderul FCSB fiind deocamdată de șase puncte (31 vs 37).

Giuleștenii sunt pe locul 4, în timp ce oaspeții de la FC Voluntari ocupă poziția cu numărul 13, având 21 de puncte.

Rapid - FC Voluntari, duel nou pentru Liga 1

27 noiembrie 2023, Rapid - Universitatea Cluj 2-3: a fost singura înfrângere suferită de giuleşteni în ultimele 13 etape, interval în care au mai bifat şapte succese şi cinci remize.

Două victorii, patru rezultate de egalitate şi trei partide pierdute este palmaresul înregistrat de FC Voluntari în ediţia curentă pe teren advers.

Rapid şi FC Voluntari s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de cinci ori, fiecare şi-a trecut în cont câte două victorii, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Cristiano Bergodi, antrenorul Rapidului, a pregătit-o înainte pe Voluntari

Cea mai recentă dispută din SuperLiga României: 7 august 2023, FC Voluntari - Rapid 2-1, goluri înscrise de Doru Andrei, Christopher Braun - autogol, respectiv Marko Dugandzic.

Actualul tehnician al gazdelor, Cristiano Bergodi a antrenat gruparea ilfoveană în perioada noiembrie 2018 - decembrie 2019, reuşind să o salveze de la retrogradare la finele sezonului 2018-2019. (Info: LPF)