Ionel Ganea ”mitraliază” un jucător de la Rapid: ”Zici că-i de-o seamă cu mine”

Ionel Ganea Juvhel Tsoumou Rapid Superliga Ionel Ganea
Data publicarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 12:53
Data actualizarii: Duminica 10 Decembrie 2023, 12:53

Ionel Ganea i-a criticat în termeni duri pe cei de la Rapid, după eșecul cu FC Voluntari, scor 1-2.

Adam Nemec a fost cel care a deschis scorul în minutul 69, după ce a reluat în plasă din alunecare o minge centrată de Ricardinho. Golul a fost, inițial, anulat pentru ofsaid, dar reușita a fost validată după verdictul din camera VAR.

În minutul 73, același Ricardinho a dus scorul la 2-0 după o acțiune spectaculoasă a lui Sigurjonsson. Jayson Papeau a fost cel care a stabilit scorul final, 2-1, în minutul 82, cu o execuție superbă.

Ionel Ganea, fost jucător în Giulești, îi trage la răspundere pe cei care au făcut transferurile la Rapid înainte de startul acestui sezon și ironizează unul dintre jucătorii aduși recent de Cristiano Bergodi.

Ionel Ganea: ”Tsoumou zici că-i de-o seamă cu mine”

După accidentarea lui Albion Rrahmani (23 de ani), Rapid l-a adus pe Juvhel Tsoumou (32 de ani), care a prins până acum trei partide în tricoul giuleștenilor, toate din postura de rezervă, fără să reușească să marcheze.

„Când anunți obiective de genul locurile 1-3 și lupta la titlu, câștigarea Cupei, îți faci un lot în consecință. Nu poți să stai doar într-un atacant adevărat și un mijlocaș ofensiv. Uite, s-au accidentat Rrahmani și Petrila și se vede. Aici trebuie să răspundă cei care iau decizii, președintele Daniel Niculae, antrenorul Cristiano Bergodi. El a cerut jucători, dar lucrează cu ce i s-a adus.

Au luat la număr, dar Rapid are nevoie de calitate, de fotbaliști care să intre în teren și să dea randament, pentru ca echipa să poată lupta pentru obiectivele astea. Să fi adus atacanți care să marcheze, nu doar cu numele. Nu se poate cu Tsoumou și cu Soni. Păi, Tsoumou, după cum se mișcă, zici că-i de-o seamă cu mine, iar Soni, cu Daniel Niculae.

Știu, în acte or fi ei mai tineri, dar după cum joacă, așa mi se pare. Nemec, de exemplu, e peste amândoi. E nevoie de cel puțin un atacant de clasă, de un marcator. Echipa are nevoie de puncte, trebuie să se regrupeze, nu să joace la disperare să câștige, măcar până în pauza de iarnă. Mai ales că au două meciuri grele în deplasare, cu Petrolul și cu Farul", a spus Ionel Ganea, potrivit GSP.ro.

În urma acestui rezultat, Rapid rămâne pe locul 4, cu 31 de puncte, la cinci lungimi sub liderul FCSB și la patru sub CFR Cluj și Universitatea Craiova, toate având un meci mai puțin.

De partea cealaltă, FC Voluntari a urcat pe locul 9, cu 24 de puncte, la doar două lungimi de ultima poziție care duce în play-off.

În următoarea etapă, Rapid se va deplasa la Ploiești pentru derby-ul cu Petrolul, în timp ce FC Voluntari, va juca acasă cu FCU Craiova.