Dinamo e 'back in business'! Cum arată clasamentul după 3-1 cu Oțelul + programul complet

dinamo - otelul galati Dinamo Otelul Galati Superliga
Data publicarii: Duminica 18 Februarie 2024, 21:54
Data actualizarii: Duminica 18 Februarie 2024, 23:16

Dinamo a câștigat meciul de pe teren propriu cu Oțelul Galați, scor 3-1, în etapa a 26-a din Superliga României.

Dinamo a început meciul cu un gol marcat încă din minutul trei de Dennis Politic, care a reluat perfect o minge centrată de pe partea dreaptă de Hakim Abdallah.

Bucuria ”câinilor” nu a durat mult, pentru că Oțelul Galați a restabilit egalitatea în minutul 17 prin golgheterul echipei, Alexandru Pop, care a transformat un penalty acordat de Andrei Moroiță după consultarea VAR.

Dinamo a ajuns la cinci puncte de locurile 13 și 14

În minutul 34, Dinamo a dus scorul la 2-1 prin Gnahore, care a transformat o minge aruncată în careu de același Abdallah. Tot Abdallah a închis tabela la 3-1, după ce a transformat un penalty acordat de Andrei Moroiță în repriza secundă.

Dinamo a profitat de rezultatele favorabile din această etapă și s-a apropiat la cinci puncte de Poli Iași și FC Voluntari, echipele de pe locurile 13 și 14. Practic, pozițiile care asigură prezența la barajul pentru promovarea/menținerea în Superliga României.

”Câinii” au ajuns la 22 de puncte, au urcat pe penultimul loc și se pregătesc pentru următorul meci, pe care-l vor juca în deplasare, cu CFR Cluj. Apoi urmează meciul de pe teren propriu cu Hermannstadt, deplasarea de pe terenul lui Poli Iași și ultimul meci, cu UTA, de ”acasă”.

Practic, în afară de meciul din Gruia, Dinamo își va măsura forțele cu echipele din a doua parte a clasamentului.

Dennis Politic, golgheterul lui Dinamo în acest sezon

Chiar dacă a marcat de cinci ori în ultimele două partide, Dinamo are în continuare cel mai slab atac din campionat, cu doar 20 de goluri marcate în 26 de partide.

Golgheterul echipei este Dennis Politic (23 de ani), transferat în vara anului trecut de la Cremonese, după promovarea echipei în Superligă.