Promisiunea lui Constantin Gâlcă după înfrângerea cu CFR Cluj

Universitatea Craiova CFR Cluj Constantin Galca Superliga Constantin Gâlcă
Data publicarii: Vineri 26 Aprilie 2024, 00:15
Data actualizarii: Vineri 26 Aprilie 2024, 00:13

Universitatea Craiova a fost învinsă de CFR Cluj cu scorul de 1-0, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a şasea din play-off-ul Superligii României.

Unicul gol al partidei a fost reuşit de Daniel Bîrligea (71), la trei minute după ce a fost introdus pe teren, după o pasă a lui Panagiotis Tachtsidis, care a profitat de apatia defensive craiovene.

Oaspeţii şi-au creat numeroase ocazii de gol, dar Universitatea Craiova putea obţine egalul, însă Pyry Soiri a reluat cu capul din 6 metri în portarul Răzvan Sava (88).

Aceasta a fost prima înfrângere a lui Constantin Gâlcă din postura de antrenor al Universităţii, după un debut victorios, 3-1 cu Sepsi OSK, etapa trecută.

Ce a spus Constantin Gâlcă după înfrângerea cu CFR Cluj

Tehnicianul a vorbit despre evoluția echipei din meci, dar și despre miza următoarelor partidei, în cursa pentru locul doi.

"Am fost cam respectuoși cu ei când aveam mingea. În a doua repriză ne-am desfăcut, au avut ocazii clare, preferam să iau gol dintr-o acțiune mai fluidă decât așa. A fost și neșansă, dar și reacția noastră târzie.

Trebuie să facem mult mai mult în atac, ca să câștigăm. CFR are experiență mai mare, noi am riscat mai mult. Sper să facem meciuri consistente, mai ales că nu mai suntem la mâna noastră.

Încerc să iau deciziile cele mai bune, să aleg jucătorii cei mai în formă. Îmi doresc și sper să ajungem la ultimul meci și să ne batem pentru locul doi", a spus Constantin Gâlcă, după meci.