Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1 | Victoria ardelenilor aprinde lupta pentru locurile de Europa

Universitatea Craiova - CFR Cluj CFR Cluj Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Joi 25 Aprilie 2024, 23:42
Data actualizarii: Joi 25 Aprilie 2024, 23:41

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre Universitatea Craiova și CFR Cluj, de la ora 21:45, pe www.sport.ro și Facebook.com/Sport.ro.

Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1

Final de meci!

Minutul 80 - Ocazie pentru CFR Cluj! Deac a centrat în careu, Otele a preluat cu capul, însă mingea a fost respinsă de Popescu.

Minutul 72 - GOOOL CFR Cluj! Tachtsidis întoarce mingea pentru Bîrligea, care pătrunde în interiorul careului mic și marchează cu un șut la colțul scurt.

Minutul 67 - Ocazie pentru CFR Cluj! Ciprian Deac a trimis cu capul, mingea a fost respinsă și recuperată de Tachtsidis, care a șutat peste poartă!

Minutul 51 - Ocazie pentru CFR Cluj! Ciprian șutează din interiorul careului, puțin pe lângă poartă.

A început prima repriză!

Final de primă repriză!

Minutul 30 - Ocazie pentru CFR Cluj! Vasile Mogoș șutează puternic de la marginea careului, însă Popescu prinde.

Minutul 24 - Ocazie pentru Universitatea Craiova! Jovan Markovic lovește cu capul, însă nu suficient de puternic pentru a-l încurca pe Sava.

Minutul 12 - Ocazie pentru CFR Cluj! Vasile Mogoș reia din prima, din careu, însă mingea este prinsă de Popescu.

A început partida!

Universitatea Craiova - CFR Cluj: echipele de start

Universitatea Craiova: L. Popescu - Vlădoiu, Zajkov, Badelj, Bancu - Crețu, Mekvabishvili - Baiaram, Houri, Ivan, Markovic

Rezerve: Lazar, Căpățână, Soiri, Raul Silva, Ndong, Mateiu, Danciu, Bana, Cîmpanu, Blesa

Antrenor: Constantin Gâlcă

CFR Cluj: Sava - Camora, Kresic, Boben, Mogoș - Muhar, Keita, Tachtsidis - Deac, Michael, Otele

Rezerve: Hindrich, Bălgrădean, Manea, Ajeti, A. Radu, Aussi, R. Filip, Fica, El Kaddouri, Avounou, Serebe, Bîrligea

Antrenor: Francisc Dican

Universitatea Craiova este pe locul trei cu 34 de puncte, la un punct distanță de locul doi și la 12 puncte de liderul FCSB, care are un meci în plus.

Universitatea Craiova - CFR Cluj, ora 21:45, LIVE TEXT

Oltenii pot profita de pasul greșit făcut de lider pe terenul lui Sepsi OSK, iar cu o victorie se pot apropia la nouă puncte de primul loc, cu patru etape înainte de final.

De partea cealaltă, CFR Cluj este pe locul patru, cu 31 de puncte, iar cu o victorie pot egala locul trei.

„Atmosfera e bună, s-au relaxat puțin după meci, dar de acum încolo trebuie să fim concentrați. E alt meci acum, mult mai greu. Mă interesează rezultatul, trebuie să avem victorii pe linie pentru a prinde locul doi.

Trebuie să fim pragmatici, să știm când trebuie să verticalizăm mai mult. Mă interesează să finalizăm toate acțiunile”, a spus Costel Gâlcă.

Opt victorii, cinci rezultate de egalitate şi patru înfrângeri este palmaresul înregistrat de craioveni în ediţia curentă pe teren propriu. Aceştia au marcat în 15 dintre cele 17 partide jucate din postura de gazde, dar au şi primit cel puţin un gol în 12 dintre aceste meciuri.

Din 2014, cele două echipe s-a mai întâlnit în principala competiţie internă de 37 de ori, de 12 ori s-au impus oltenii, de 13 ori au câştigat clujenii, iar alte 12 partide s-au terminat la egalitate.