Probleme de lot la FCSB? Cât ar putea sta pe bară Bogdan Rusu după ce s-a accidentat

FCSB accidentare Bogdan Rusu FCSB - Hermannstadt Superliga Superliga
Data publicarii: Luni 29 August 2022, 16:22
Data actualizarii: Luni 29 August 2022, 17:17

Bogdan Rusu a fost adus în această perioadă de mercato de FCSB.

Gigi Becali l-a prezentat pe Bogdan Rusu în același timp cu David Miculescu. Patronul FCSB-ului a dat 200.000 euro pentru seriviciile atacantului, însă, la finalul primei reprize de aseară cu Hermannstadt, Rusu a cauzat probleme medicale și a fost scos la pauză.

Nicolae Dică nu a mai putut să conteze pe fotbalistul adus de la Mioveni, care, potrivit informațiilor oferite de Fanatik, are o contuzie forte, ceea ce îl va face să stea pe bară 10 zile. Bogdan Rusu va rata, în acest sens, următoarele două meciuri din campionat, cu Farul Constanța și CFR Cluj, respectiv debutul din Conference League cu West Ham.

FCSB - Hermannstadt 2-2

FCSB s-a duelat cu Hermannstadt în etapa a șaptea a Superligii și a obținut un singur punct în urma partidei. Băieții lui Nicolae Dică au părut obosiți după deplasarea din Norvegia, unde au reușit să se califice în grupele Conference League.

În acest sens, scorul final a fost 2-2. Hermannstadt a condus în două rânduri, însă roș-albaștrii nu s-au lăsat mai prejos și au reușit să restabilească egalitatea. La pauză, Dică a schimbat 4 jucători, însă, la finalul meciului, a spus că ar fi trebuit să înlocuiască aproape toată echipa.

Ce a transmis Dică la finalul meciului FCSB - Hermannstadt

„Am făcut o partidă foarte slabă, nu-mi doream acest lucru, nu mă așteptam la acest lucru. După jocul cu Viking le-am atras atenția jucătorilor că urmează o partidă foarte grea. Trebuie să uităm cât mai repede această calificare. În minutul 30 am vrut să fac trei schimbări. La pauză, trebuia să schimb vreo 7-8, am gândit să-i schimb pe cei patru pentru că nu puneam probleme pe faza ofensivă. De asta am gândit să vin cu jucători cu o calitate ofensivă bună. Nici în a doua repriză nu am reușit să facem un joc bun.

Are importanță cine marchează? Am marcat goluri, problema noastră este că primim goluri foarte ușor. În careu trebuie să fim sută la sută, să reușim să marcăm goluri. Nu vreau să fac acum o analiză a unui jucător, pe mine mă interesează echipa, apoi analiza jucătorilor o fac și o spun lor în vestiar. Le-am cerut înainte de joc să avem această atitudine, am avut-o de foarte puține ori în această seară și de asta nu am reușit să câștigăm. (n.r. - despre Tavi Popescu) Este un jucător care, până astăzi, a făcut foarte multe lucruri bune pe faza defensivă. Pe faza ofensivă nu are realizările pe care le așteptăm cu toții, este un jucător de echipă națională, trebuie să avem răbdare cu el. Eu sunt cel care-l susțin și am încredere în el că va reuși să ajute echipa.”, a declarat Dică.

Ce urmează pentru FCSB

În urma acestui rezultat, FCSB rămâne pe locul 13, cu șapte puncte după șase meciuri, în timp ce Hermannstadt urcă pe locul șapte, cu zece puncte, și rămâne neînvinsă în primele etape din acest sezon.

FCSB se va deplasa pe terenul liderului Farul Constanța în etapa următoare, în timp ce Hermannstadt își va măsura forțele cu Universitatea Craiova.