Problema cu care FCSB s-ar putea confrunta în meciul cu Dinamo

FCSB Alex Bourceanu Dinamo Superliga Alexandru Bourceanu/sursa foto: Imago
Data publicarii: Duminica 26 Noiembrie 2023, 11:20
Data actualizarii: Duminica 26 Noiembrie 2023, 11:29

Meciul dintre Dinamo și FCSB din etapa cu numărul 17 a Superligii României se vede în format LIVE TEXT pe www.sport.ro.

Dinamo a ajuns la nouă etape consecutive fără victorie în campionat și vine după două înfrângeri la rând, ambele în deplasare.

De cealaltă parte, FCSB a reușit să pună capăt seriei de patru meciuri consecutive fără victorie, după ce în etapa trecută s-a impus în duelul de pe teren propriu cu FC U Craiova, scor 2-1.

Analiza lui Alex Bourceanu despre Dinamo - FCSB

Fostul internațional român este de părere că vicecampioana României ar putea fi încurcată de pauza competițională de la echipa națională, explicând că motivația gazdelor va fi una mare, ținând cont de miza meciului.

"Echipa a început foarte bine și cred că un parcurs mai puțin nefericit în cupele europene i-au făcut să aibă un avans în campionat. Bine, putea să fie mai mare cred.

De obicei, după o pauză a echipei naționale echipa arătă o scădere. La primul meci echipa nu arată cel mai bine. Probabil pentru că unii jucători pleacă la echipa națională, iar ceilalți se pregătesc la club. Dar pe de altă parte, acesta este un meci în care ești mai motivat ca niciodată.

Cred că Dinamo, chiar dacă e mai jos în clasament, o să aibă acea dorință. Au mulți jucători tineri, dar cu suporterii în spate o să fie mult mai motivați", a declarat Alex Bourceanu, potrivit Digi Sport.