OFICIAL Transfer în Superliga! Clubul a confirmat mutarea

Superliga
Data publicarii: Luni 18 Decembrie 2023, 08:09
Data actualizarii: Luni 18 Decembrie 2023, 08:26

O nouă mutare pe final de an realizată de un club important din primul eșalon din România.

Poli Iași a reușit să obțină un rezultat de egalitate, scor 2-2, pe terenul Universității Craiova, în etapa cu numărul 20 din SuperLiga, iar următoarea zi după meci s-a aflat că a bifat un prim transfer pentru pauza de iarnă.

Leo Grozavu, tehnicianul moldovenilor, nu s-a mai abținut zilele trecute și a amenințat că pleacă dacă nu se vor rezolva problemele. Echipa se confruntă cu probleme financiare grave, dar asta nu înseamnă că Grozavu nu se gândește și la ce ar putea urma din 2024, dacă va rămâne.

Poli Iași, transfer pentru pauza de iarnă! L-a semnat pe Alexandru Core

Așa se face că, la o zi după partida cu Universitatea Craiova, s-a aflat faptul că Poli Iași a ajuns la un acord pentru un prim transfer, aducerea lui Alexandru Core (23 de ani), din Liga 2, de la Viitorul Pandurii Târgu Jiu. Născut la Târgu Mureș, Core este fundaș central de meserie și măsoară 1.98 m.

În acest sezon a bifat doar nouă meciuri, dar Poli Iași a decis să îl transfere, urmând să ajungă la reunirea echipei din Moldova de la începutul lui 2024. Informația a fost anunțată public de formația din Târgu Jiu.

”Mulțumim , Alex!"

După 4 ani la Târgu Jiu , Alexandru Core va face pasul spre Superliga în această iarnă , pe deplin meritat am spune noi , semnând cu Politehnica Iași , chiar echipa împotriva căreia a marcat primul său gol în Liga 2 (victorie 1-3 în copou).

45 de partide are fundașul central de 23 de ani în tricoul echipei noastre , și 4 reușite , dintre care un hat-trick împotriva Astrei (0-6).

Îți mulțumim pentru devotamentul tău , pentru munca depusă aici. Vei ramâne un exemplu pentru noi! Așteptăm să îți urmărim parcursul în prima ligă.

Îți ținem pumnii în noua provocare, Alex!

Multă sănătate și baftă pe mai departe!!”, a anunțat Viitorul Pandurii Târgu Jiu.

Referitor la parcursul lui Alexandru Core, el a mai jucat până acum la Luceafărul Oradea și Minau Baia Mare. A contabilizat 45 de meciui în Liga 2 și patru goluri. Transfermarkt îl cotează la 100.000 de euro.

Poli Iași, mulțumită cu remiza contra U. Craiova

Poli Iași a reușit să obțină un rezultat de egalitate, scor 2-2, pe terenul Universității Craiova, în etapa cu numărul 20 din SuperLiga. Universitatea Craiova conducea cu 2-0 după primele 45 de minute (Mitriță 30' și Roguljic 45+1'), însă după revenirea de la cabine, echipa lui Leo Grozavu a reușit să restabilească egalitatea prin Roman (54' și 69').

La finalul meciului, Leo Grozavu și-a felicitat jucătorii pentru jocul prestat în repriza secundă și nu s-a ferit să recunoască faptul că i-a ”zguduit” puțin la vestiare.

”La pauză am reglat oarecum lucrurile. Am făcut și două schimbări care erau necesare. E destul de dificil când ai jucători străini în echipă să-i motivezi. Se apropie sărbătorile, toată lumea se gândește la vacanță. Și-au luat bilete de avion... și sigur, în momentul în care vii după un meci câștigat...

Am mai spus-o de fiecare dată e mai ușor să pregătești echipa după un meci pierdut. După un meci câștigat există relaxarea... asta e la noi.

Dacă apeși accelerația, de multe ori zice lumea că ești nebun. Înțeleg, dar din păcate nu aveam în sânge mentalitatea asta că fiecare meci trebuie jucat la intensitate maximă, fiecare antrenament trebuie făcut la intensitate maximă, dacă vrei ceva de la viață.

Dacă nu vrei nimic de la viață, pierzi, câștigi... dar nu ajungi sus”, a spus Grozavu la finalul partidei.