Sepsi OSK - CFR Cluj 2-1 | Etapă perfectă pentru FCSB, covăsnenii urcă pe loc de play-off

Sepsi OSK - CFR Cluj Etapa 20 Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 22:59
Data actualizarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 22:58

Sepsi OSK a învins-o pe CFR Cluj, scor 2-1, și a urcat pe locul cinci în clasament, la egalitate de puncte cu U Cluj și Farul Constanța. În ultimele cinci etape, ardelenii au trei rezultate de egalitate și două insuccese.

Sepsi OSK - CFR Cluj 2-1

Final de meci!

Minutul 85 - GOOOL Sepsi OSK! Damașcan marchează în urma unei faze frumos construită, în care covăsnenii au profitat de mai multe erori în apărarea oaspeților.

• Marius Ștefănescu, fotbalistul lui Sepsi / Foto: Sport Pictures

Minutul 70 - GOOOL Sepsi OSK! Kallaku îl învinge pe Sava cu un șut spectaculos din marginea careului, direct în vinclu.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 37 - Bîrligea marchează al doilea gol pentru CFR Cluj, însă reușita este anulată pe motiv de offside.

Minutul 32 - GOOOL CFR Cluj! Tachtsidis deschide scorul cu un șut plasat la colțul lung, în urma unei faze în care gazdele au protestat pentru ieșirea mingii în afara terenului.

Minutul 18 - Ocazie pentru Sepsi OSK! Ninaj șutează din interiorul careului, fără mari probleme pentru Sava.

A început partida!

Sepsi OSK - CFR Cluj: echipele de start

Sepsi OSK: Niczuly - Kecskes, Ninaj, Ciobotariu - Oteliță, I. Gheorghe, N. Păun, R. Varga - Ștefănescu, Safranko, C. Matei

Rezerve: Moldovan, Fl. Ștefan, Oroian, Bălașa, Jonathan Rodriguez, Damașcan, Kallaky, Rondon, Debeljuh

Antrenor: Bernd Storck

CFR Cluj: Sava - Ziv Morgan, Kresic, M. Ilie, Camora - Avonou, Tachtsidis, Cvek - Otele, Bîrligea, Krasniqi

Rezerve: Hindrich, Bălgrădean, Boben, Nortey, R. Filip, Fică, Deac, Luca Mihai, Juricic

Antrenor: Andrea Mandorlini

Sepsi OSK va primi vizita celor de la CFR Cluj pe stadionul din Sfântu Gheorghe, în etapa #20 din primul eșalon al României. Ultima întâlnire dintre cele două echipe s-a petrecut la începutul lui octombrie și s-a încheiat 3-0 în favoarea ardelenilor, în Gruia.

Sepsi OSK - CFR Cluj, LIVE TEXT de la ora 21:00 | Gazdele, în goana după un loc în play-off

Marcel Bîrsan va fi arbitru de ”centru” pe arena din Sfântu Gheorghe, ajutat de asistenții Mihail Grigoriu și Alexandru Vișan. Iulian Dima va fi la VAR, alături de Alexandru Filip. Claudiu Marcu a fost delegat ca arbitru de rezervă, iar observatorul meciului va fi Florin Hincu.

În campionat, CFR Cluj se situează pe a doua poziție cu 33 de puncte. Nouă victorii, șase rezultate de egalitate și patru înfrângeri a înregistrat până acum, după 19 meciuri desfășurate în Superliga României, echipa pregătită de Andrea Mandorlini.

De cealaltă parte, Sepsi OSK se află în a doua jumătate a clasamentului cu 26 de puncte. În consecință, covăsnenii au obținut până în clipa actuală șapte victorii, cinci remize și șapte eșecuri.