fc voluntari - cfr cluj Andrea Mandorlini Cristi Manea Superliga Superliga Cristi Manea
Data publicarii: Sambata 02 Septembrie 2023, 21:39
Data actualizarii: Sambata 02 Septembrie 2023, 21:38

FC Voluntari - CFR Cluj s-a încheiat 1-4.

Cele două cluburi s-au înfruntat în etapa a opta din noul sezon al Superligii României. CFR Cluj a făcut deplasarea la Voluntari. Meciul s-a desfășurat pe stadionul „Anghel Iordănescu”, arena gazdelor.

După meci, Andrea Mandorlini a vorbit, printre altele, și despre Cristi Manea, fundașul dreapta al fostei campioane a României, care se află la Cluj din septembrie 2020.

Cotat la 3.5 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, Manea a fost mai mult absent la ultimele meciuri ale ardelenilor, iar Andrea Mandorlini a fost întrebat dacă e o șansă ca fotbalistul să fie vândut în această fereastră de mercato.

„(n.r. - E posibil să fie vândut Manea?) A avut o problemă fizică, a jucat în multe partide, e un jucător important pentru noi, pentru națională. Am făcut alte alegeri în alte meciuri. Poate a fost puțin distras în această perioadă de mercato, dar abia aștept să revină toți joi la reunire”, a spus Mandorlini după meci.

Cristi Manea se află la CFR Cluj din 2020. Ardelenii au plătit atunci 400.000 de euro celor de la Limasson. Fundașul dreapa a mai fost jucătorul fostei campioane și în perioada iulie 2017 - iunie 2019.

FC Voluntari - CFR Cluj 1-4

Gazdele au deschis scorul în minutul 27, prin Andrei Dumiter, însă oaspeții au revenit în joc și au întors soarta partidei. Mai întâi, Otele a restabilit egalitatea în minutul 42.

Ulterior, Karlo Muhar a dus scorul la 2-1 în minutul 45+1 și a realizat „dubla” în repriza secundă, în minutul 58. Juricic a intrat pe final și a închis tabela de marcaj la 4-1 în minutul 90+2.

Echipele de start

• FC Voluntari: Vâlceanu - Ricardinho, Matricardi, Armaș, Boboc - Crepulja - Dumiter, Rața, Sigurjonsson, Andrei - Nemec
  • CFR Cluj: Sava - Mogoș, Ajeti, Kresic, Camora - Muhar, Tachtsidis, Cvek - Otele, Bîrligea, Avonou