FCSB Rapid andrei cordea FCSB Junior morais Superliga
Data publicarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 09:50
Data actualizarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 10:06

FCSB s-a impus în derby-ul cu Rapid, scor 3-1, duminică seara, și datorită evoluției concludente pe care a avut-o Andrei Cordea.

Extrema dreaptă a FCSB-ului a marcat un gol și a pasat decisiv la reușit lui Tavi Popescu, dar a avut și o contribuție consistentă în defensivă, unde l-a ajutat mai mereu pe Vali Crețu.

Fotbalist cu o disponibilitate imensă la efort, Andrei Cordea a jucat duminică seara un rol important în mecanismul roș-albaștrilor. Mai presus de toate, a avut și un rol esențial în duelul cu Junior Morais, eliminat direct de Sebastian Colțescu.

Andrei Cordea: "Știam că se va enerva"

Cordea și-a creionat strategia înaintea derby-ului la care au asistat 31.000 de spectatori.

Atacantul FCSB-ului a cauzat și eliminarea lui Junior Morais. Fundașul Rapidului a fost trimis la cabine după ce l-a lovit peste față pe adversarul său: ”Eu am fost concentrat, am fost motivat, știam că el este un jucător ofensiv. Acolo, la cartonașul roșu, l-am enervat puțin. Știam că se va enerva, a fost o tactică, l-am enervat din primul minut și am scos cartonașul roșu”.

FCSB - Rapid 3-1

FCSB s-a impus cu 3-1 în fața lui Rapid București, care nu a evoluat așa cum a făcut-o în ultimul timp, în deplasare, pe Arena Națională. Pe stadion au fost prezenți peste 31 de mii de suporteri, care au făcut o atmosferă „de vis”.

Andrei Cordea a deschis scorul pentru FCSB în minutul 14, după o pasă excelentă dată de Tavi Popescu. În minutul 29, Andrea Compagno a majorat diferența, după ce a speculat o eroare în defensiva Rapidului.

„Perla” lui Gigi Becali, Tavi Popescu, s-a impus și el pe tabelă, în minutul 57, după o cursă excelentă făcută de Andrei Cordea până aproape de poarta lui Horațiu Moldovan care i-a pasat, în cele din urmă, decisiv.

Giuleștenii au redus diferența prin Dugandzic din penalty în minutul 76, dar, cu un om în minus, pentru că Morais a luat roșu în minutul 70, nu au mai reușit să modifice scorul de pe tabelă, iar meciul s-a încheiat 3-1.

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Haruţ, Tamm, Radunovic - Olaru, Şut, Oaidă (Nikolov 84) – Cordea (Fl. Coman 89), Compagno (Omrani 85), Oct. Popescu (Miculescu 65). ANTRENOR: Mihai Pintilii

RAPID: Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Jr. Morais – Emmers (A. Ciobanu 67), Albu, Kait – Sefer (Pănoiu 59), Luckassen (Fl. Ştefan 72), Ioniţă II (Dugandzic 59). ANTRENOR: Adrian Mutu

Cartonaşe galbene: Crețu 75 / Jr Morais 68, Bogdan Pătraşcu 87

Cartonaş roşu: Jr. Morais 70