Adrian Șut, sincer cu privire la faza controveresată de la FCSB - Rapid 3-1: „Cred că m-a lovit în mână!”

Adrian Sut FCSB adrian sut fcsb - rapid Superliga Adrian Șut, Andrea Compagno, Darius Olaru
Data publicarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 08:21
Data actualizarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 08:21

Mijlocașul roș-albaștrilor a vorbit de momentul care a declanșat golul doi al meciului, marcat de Andrea Compagno.

FCSB a câștigat derby-ul cu Rapid, 3-1, din runda a 17-a. Scorul a fost deschis de Andrei Cordea (23 ani), în minutul 14, servit ideal de Tavi Popescu (19 ani), ca în minutul 29, Andrea Comapgno (26 ani) să facă 2-0.

Adrian Șut recunoaște că a atins mingea cu mâna

Însă, reușita italianului a venit dintr-o fază controversată, în care mingea a ricoșat în mâna lui Adrian Șut (23 ani). Dar, după mai multe consultări cu arbitrii din camera video, Sebastian Colțescu (45 ani) a validat golul pentru FCSB.

Întrebat la conferința de presă dacă a fost henț, închizătorul roș-albaștrilor a recunoscut că mingea i-a atins, dar a ținut să pricezeze că nu este conștient de cum avea poziția corpului.

„Noi avem încrededere mereu în noi, câteodată reuşim, câteodată nu. Nu ştiu cum a fost faza. Am fost în presiune. Nu ştiu dacă m-a lovit. Cred că m-a lovit în mână, dar nu ştiu cum aveam exact poziţia corpului. Le-am zis că nu ştiu, dar cred că mi-a atins şi mâna.

Într-un derby nu mai ţii cont de nimic şi am încercat să dăm totul. Eu sper să o ţinem numai în victorii şi sperăm la final să câştigăm campionatul. Noi nu putem să decidem dacă rămâne Pintii, nu avem puterea să îi spunem lui ce să facă”, a declarat Adrian Șut, după FCSB - Rapid 3-1.

În urma acestui rezultat, FCSB nu a revenit pe locurile de playoff. Cu două meciuri mai puțin decât celelalte echipe, roș-albaștrii se poziționează pe locul 7, cu 23 de puncte, la 17 puncte în spatele liderului Farul Constanța. În timp ce Rapid rămâne pe locul 2, cu 32 de puncte.

Rezumat FCSB - Rapid 3-1