Turcii s-au convins: "Junior Morais i-a făcut de râs pe contestatari"

Junior morais Gaziantep Marius Sumudica Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 23 Septembrie 2023, 09:26
Data actualizarii: Sambata 23 Septembrie 2023, 09:23

Junior Morais (37 de ani), fotbalistul care a lăsat Rapid pentru Gaziantep în urmă cu câteva săptămâni, s-a impus rapid la formația pregătită de Marius Șumudică.

La fel ca Florin Niță, Alexandru Maxim și Denis Drăguș, alți jucători transferați de Gaziantep după sosirea lui Marius Șumudică, Junior Morais a devenit imediat titular. Fundașul stânga brazilian a fost integralist în ambele meciuri de până acum - 0-2 contra lui Kayserispor și 2-0 împotriva lui Istanbulspor.

Turcii, impresionați de Junior Morais

Publicația turcă Telgraf scrie că Junior Morais a reușit prin prestațiile sale să le dea o palmă contestatarilor. La momentul transferului, mai multe voci susțineau că brazilianul are o vârstă mult prea înaintată și nu va face față în Super Lig

"Morais i-a făcut de râs pe contestatari, care au spus că este prea bătrân. Devenit titular la Gaziantep, a transmis deja mesajul că va juca mult aici.

La momentul transferul, Morais a fost criticat pentru că are 37 de ani. Totuși, a jucat impecabil împotriva lui Istanbulspor și a primit aplauze la final", au scris turcii.

Junior Morais se află la a doua perioadă petrecută la Gaziantep, după cea din intervalul 2019-2021, când a strâns 53 de meciuri la formația turcă.

• 38 de ani va împlini Junior Morais în luna iulie a anului viitor

Gaziantep a obținut primele puncte din acest sezon

Gaziantep, echipa antrenată de Marius Șumudică, a învins Istanbulspor, vineri seară, scor 2-0, în runda a șasea din campionatul Turciei.

Primul gol al meciului a fost marcat de Denis Drăguș, în minutul 74, după un corner. În prelungiri, elvețianul Albian Ajeti a dus scorul la 2-0. La Gaziantep au mai fost titulari Florin Niță, Junior Morais și Alexandru Maxim.

Pentru Gaziantep sunt primele puncte obținute în acest sezon. Formația lui Marius Șumudică a urcat pe locul 18, cu 3 puncte, iar în runda următoare va juca împotriva lui Samsunspor.