Verdictul lui Daniel Pancu, după Petrolul - Rapid 0-0: ”Ei au pierdut două puncte”

Daniel Pancu petrolul Petrolul - Rapid Rapid Superliga
Data publicarii: Vineri 15 Decembrie 2023, 22:47
Data actualizarii: Vineri 15 Decembrie 2023, 22:47

Petrolul Ploiești și Rapid București au remizat, scor 0-0, pe ”Ilie Oană”, în cadrul etapei cu numărul 20 din Superliga României.

Rapid a reușit să plece cu un punct din deplasarea de la Ploiești, având în vedere că a evoluat o bună parte din meci în inferioritate numerică. Andrei Borza a fost eliminat în minutul șase al partidei, după un fault asupra lui Ismael Diomande.

În partea secundă a fost restabilită egalitatea numerică. Arbitrul Adrian Cojocaru i-a arătat al doilea cartonaș galben lui Paul Papp, dar cu toate acestea Petrolul a forțat golul victoriei.

Daniel Pancu, selecționerul naționalei U21 și fostul antrenor și jucător al Rapidului, a analizat partida și a tras o singură concluzie. Tehnicianul este convins că Petrolul ar fi meritat să câștige meciul de pe ”Ilie Oană”.

Daniel Pancu: ”Petrolul a pierdut două puncte astăzi”

„Am spus și la pauză, două echipe care s-au temut una de alta, jocul influențat de eliminarea din minutul 5 a lui Borza. Rapid a schimbat planul tactic, a comprimat spațiile, a încercat să nu primească gol, lucru pe care l-a reușit până la urmă. În afară de bara lui Braun, nu mai știm altă ocazie. Mi s-a părut Petrolul mai vie și mai bună când a fost eliminat Papp.

Până atunci a avut siguranța că va marca un gol, Doua avea calitate mai bună decât Paul Papp în poziția aia de fundaș dreapta. Pentru Rapid a ieșit bine în condițiile bune, Petrolul e echipa care a pierdut două puncte astăzi”, a spus Daniel Pancu, la Digi Sport.

Rapid este pe locul trei, cu 32 de puncte, după cinci meciuri fără victorie în Superliga României, în timp ce Petrolul a rămas pe locul opt, cu 27 de puncte.

În ultima etapă din 2023, Rapid se va deplasa la Constanța pentru meciul cu Farul Constanța, în timp ce Petrolul va juca tot în deplasare, cu FCU Craiova.