Paul Papp, sincer după Rapid - Petrolul 0-2: "Să fim serioși, am avut noroc!"

Paul Papp petrolul Rapid Superliga
Data publicarii: Duminica 13 August 2023, 23:52
Data actualizarii: Duminica 13 August 2023, 23:50

Petrolul Ploiești a învins Rapid, în Giulești, scor 2-0, în runda a cincea din Liga 1.

Într-o atmosferă incendiară în Giulești, prima repriză s-a încheiat nedecis, cu ocazii importante de ambele părți.

Meciul a fost decis de două autogoluri ale rapidiștilor. Mai întâi, Răzvan Oaidă a trimis în proprie poartă, după un corner al Petrolului, iar Borja Valle, aflat la doar al doilea meci în tricoul Rapidului, s-a făcut de râs în prelungiri.

În minutul 90+5, Petrolul a executat repede o lovitură liberă din propria jumătate. Petrovic a trimis o pasă slabă, mingea părea că va ajunge fără probleme la Moldovan, însă Borja Valle a intervenit și a pasat greșit către propriul portar, trimițând direct în propria poartă.

Paul Papp, fundașul Petrolului, a recunoscut la finalul meciului că echipa sa a avut noroc.

"Am trăit cu emoție. A fost greu. Rapid  e o echipă bună, excelentă. Cred că noi am avut noroc, ei au avut ghinion și așa s-a scris istorie. În rest, partidă echilibraăt, cu ocazii de ambele părți. Noi am stat bine pe spate, deși au avut niște șanse. Până la urmă, a ieșit bine pentru noi. Nu trebuie să facem o sărăbtoare. Să fim serioși, am avut noroc.

Norocul ți-l mai faci și tu, dar ne mulțumim cu ce avem și sper să mai facem puncte. Vor fi meciuri foarte grele. Trebuie să fim modești, umili, să facem ce facem zi de zi la antrenament. Capul în pământ, la treabă, ne așteaptă un meci greu cu Craiova.

Rapid e o echipă bună, care și-a depus candidatura la titlu. Încă nu sunt antrenor să-mi dau cu părerea. Nu vreau să judec pe nimic. Au jucat și ei bine, dar norocul și golurile noastre au făcut diferența.

A fost intensă atmosferă. Mi-a fost frică la început. Gândurile de fotbalist, dar uite că a ieșit bine. Ne-am bucurat de atmosferă, de puncte, iar de mâine la treabă", a spus Paul Papp.

După victoria cu Rapid, Petrolul a urcat pe locul 5, cu 8 puncte, iar în runda următoare va primi vizita lui FC U Craiova.