Pantea, eliminat gratuit?! Panduru critică prestația arbitrului George Găman: „Trebuia să vadă 100% că e penalty!”

alexandru pantea Basarab Panduru FCSB Superliga Pantea (FCSB)
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 29 August 2023, 08:33
Data actualizarii: Marti 29 August 2023, 08:34

FCSB a suferit prim înfrângere din campionat, 2-1, pe terenul lui UTA Arad, într-o partidă în care a avut doi jucători eliminați: Pantea și Coman.

Basarab Panduru a analizat cele două eliminări din tabăra FCSB-ului și crede că arbitrul a greșit în ceea ce-l privește pe Pantea, întrucât la faza în care jucătorul vicecampioanei a fost avertizat prima oară nu a fost penalty, deoarece pe reluări contactul dintre mână minge nu este evident.

„Eu nu văd că îi dă mingea în mână. Şi eu zic că nu e penalty”, a spus Panduru, despre faza în care UTA a primit lovitură de la 11 metri, la Orangesport.

Pantea, taxat de Panduru

În prelungirile primei reprize, Pantea a văzut al doilea cartonaș galben, după ce a oprit o minge cu mâna, lăsându-și echipa în zece.

„A greşit, este tânăr. Nu ai cum să fii la FCSB şi să faci aşa ceva. Trebuie să ştii ce să faci în situaţia aia. Nu analizează bine deloc.

El mai are greşeli. Nu marchează când trebuie, nu face multe lucruri. Dar e tânăr, poate să înveţe”, a mai spus Panduru.

FCSB a suferit prima sa înfrângere din acest sezon al Superligii de fotbal, după ce a fost învinsă de UTA cu scorul de 2-1 (1-1), luni seara, la Arad, în etapa a șaptea.