Hațegan, mustrat de Crăciunescu. Fostul șef al CCA spune, pas cu pas, unde a greșit arbitrul la Dinamo - Chindia

Ovidiu Hategan Superliga Inca o delegare pentru Ovidiu Hategan! Cel mai bun arbitru roman isi continua evolutiile al Euro 2020
Iosif Pintilie
Data publicarii: Marti 14 Decembrie 2021, 17:00
Data actualizarii: Marti 14 Decembrie 2021, 17:09
Dinamo a trecut de Chindia, scor 1-0, și a obținut prima victorie după mai bine de patru luni de secetă.

Partida a fost arbitrată de Ovidiu Hațegan, considerat cel mai valoros ”central” din România. Ion Crăciunescu l-a certat pe acesta pentru prestația avută în meciul de luni seară.

Fostul arbitru consideră că Hațegan ar fi trebuit să elimine doi jucători: Plamen Iliev și Marco Dulca. Portarul lui Dinamo și-a ieșit din minți în minutul 83, după ce Chindia a ratat un penalty, și a fost aproape sa îl strângă de gât pe Hațegan.

Șase minute mai târziu, Marco Dulca l-a lovit intenționat pe căpitanul lui Dinamo, Alexadru Răuță. Hațegan i-a arătat cartonașul galben.

"Foarte bine că a dat penalty-ul, mai târziu, dar bine că l-a dat. Eu nu am vrut să analizeze penalty-ul, am vrut să iau faza care a urmat. Cum se poate așa ceva? Dacă avea un cartonaș galben, acum era obligatoriu să fie eliminat.

A și scuipat! Este comportament violent. Desigur, nu scuipă în arbitru, dar a scuipat în fața lui, este comportament violent. Combinate, faultul și ieșirea nervoasă, nu avea cum să scape fără cartonaș roșu. A fost un portar excepțional în meci!

Trebuia să-i acorde un cartonaș galben pentru fault și încă unul acum, obligatoriu. Arbitrul putea să-i acorde cartonașul roșu și pentru că a persistat cu protestele, a și scuipat", a spus Ion Crăciunescu, la Digisport.