Oțelul Galați - U Cluj 0-2 | Ardelenii merg la barajul de calificare în Conference League

Otelul Galati Dorinel Munteanu Ioan Ovidiu Sabau U Cluj Superliga
Data publicarii: Duminica 19 Mai 2024, 16:26
Data actualizarii: Duminica 19 Mai 2024, 16:32

Universitatea Cluj s-a impus cu scorul de 2-0 în fața celor de la Oțelul Galați și s-a calificat la barajul pentru Conference League.

La baraj, echipa pregătită de Ioan Ovidiu Sabău se va duela cu Universitatea Craiova, care a încheiat pe locul al treilea în Superliga României.

Echipa pregătită de Dorinel Munteanu putea trece în avantaj din minutul 28, când arbitrul a dictat penalty pentru gălățeni după un fault comis de Gertmonas în careu, dar Rusevic nu a reușit să înscrie de la punctul cu var.

”Șepcile Roșii” au deschis scorul în minutul 62, când Anselmo a înscris cu un șut din interiorul careului. Tot Anselmo a marcat și 11 minute mai târziu, după ce a scăpat singur cu portarul.

Oțelul Galați - U Cluj 0-2

Min. 90+3: Final de meci!

Min. 73: GOOOL U Cluj! Anselmo face dubla după ce scapă singur cu portarul.

Minutul 62: GOOOOL U Cluj! Noul intrat Federico Anselmo primește o pasă în careu și nu îl iartă pe portarul advers!

Minutul 57: Iese Ovidiu Bic și Roger îi ia locul pe teren.

Minutul 57: Iese Valentin Gheorghe și în locul lui intră Federico Anselmo.

Minutul 51: Arbitrul acordă o lovitură liberă după ce Joao Lameira a intrat puțin prea tare asupra lui Dan Nistor.

Minutul 45: Start de repriză secundă!

Prima repriză

Minutul 45+3: Final de primă repriză la Galați!

Minutul 45+2: Dan Nistor vede cartonașul galben!

Minutul 44: O pasă lungă îl găsește pe Valentin Gheorghe aproape de careu. Fotbalistul încearcă să paseze în careu către Ovidiu Bic, dar defensiva adversă intervine.

Minutul 37: Alexandru Chipciu încearcă o centrare dintr-o lovitură liberă dintr-o poziție avantajoasă. Portarul iese și elimină orice pericol.

Minutul 36: Teles primește un cartonaș galben!

Minutul 28: După un fault al lui Gertmonas în careu, arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri. Rusevic a executat slab, iar portarul a reușit să respingă!

Minutul 9: Edvinas Gertmonas vede cartonașul galben!

Minutul 1: Start de meci la Galați!

Cele două echipe se vor întâlni duminică după-amiză, de la orele 14:30, pe stadionul „Oțelul” din Galați.

Oțelul Galați - U Cluj, echipele de start

Oțelul Galați: Pap - Adăscăliței, Yabre, Cisse, Gomes-Silva - Cisotti, Lameira, Teles - Maciel, Rusevic, Tănasă

Rezerve: Stoian - Neagu, Jardan, Bodișteanu, Zivulic, Malle, Bordun, Ghiocel, Zhelev, Farcaș, Rus, Gaitan

Antrenor: Dorinel Munteanu

U Cluj: Gertmonas - Oancea, Masoero, Da Silva, Chipciu - Simion, Bic, Nistor, Szilagi, Roguljic, V. Gheorghe

Rezerve: Gorcea - Chinteș, Mitrea, Techereș, Suciu, Grobry, Rodrigues, Pănoiu, Anselmo

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

În ultimele cinci întâlniri din cadrul Superligii, Oțelul Galați a dominat clar, cu patru reușite și o remiză. Ultimul meci, desfășurat în aprilie 2024, s-a încheiat cu o victorie a celor de la Oțelul Galați, scor 1-0, prin golul victorios marcat de Frederic în minutul 40.

Oțelul Galați - U Cluj, LIVE TEXT de la ora 14:30 | Luptă pentru locul de Conference League

În play-out-ul Superligii, Oțelul Galați a terminat pe poziția secundă, cu 36 de puncte. În ultimul meci, echipa pregătită de Dorinel Munteanu a pierdut finala Cupei României la loviturile de departajare în fața celor de la Corvinul Hunedoara, scor 2-2(3-2 d.l.d).

De cealaltă parte, U cluj a terminat pe poziția a patra în play-out, cu 33 de puncte. În ultimul meci, ardelenii au câștigat deplasarea de la Voluntari, scor 1-0.