FOTO Poli Iași - Universitatea Craiova 1-4 | Oltenii rămân neînvinși în Superligă și se apropie la un punct de FCSB

Poli Iasi Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Sambata 12 August 2023, 23:28
Data actualizarii: Sambata 12 August 2023, 23:35

Universitatea Craiova s-a impus în deplasare, scor 4-1, cu Poli Iași, rămânând neînvinsă în actualul sezon din Superliga României.

Poli Iași - Universitatea Craiova 1-4

Final de meci!

Minutul 93 - GOOOL Universitatea Craiova! Mingea ajunge la Roguljic, în interiorul careului, care înscrie fără prea mari probleme.

Minutul 91 - GOOOL Universitatea Craiova! Alexandru Mitriță majorează diferența, în urma unei acțiuni personale. Este primul gol al mijlocașului, în acest sezon.

Minutul 78 - GOOOL Universitatea Craiova! Andrei Ivan scapă pe contraatac și marchează golul cu care oaspeții trec în avantaj.

Minutul 66 - GOOOL Universitatea Craiova! Markovic restabilește egalitatea, în urma unei lovituri cu capul, fără șansă pentru portarul advers.

Minutul 59 - Eliminare la Poli Iași! Alin Roman primește al doilea cartonaș galben în urma unui fault comis asupra lui Baiaram.

Minutul 48 - Ocazie pentru Universitatea Craiova! Mitriță execută o lovitură liberă, dar mingea este reținută de Ailenei.

A început repriza secundă!

Minutul 44 - GOOOL Poli Iași! Vali Roman deschide scorul în urma executării spectaculos a unei lovituri libere.

Minutul 33 - Ocazie pentru Poli Iași! Phelipe centrează de pe partea stângă, mingea ajunge la Jatoba, care încearcă să recentreze, dar apărarea adversă respinge.

Minutul 16 - Ocazie pentru Universitatea Craiova! Bancu centrează din corner, Ivan reia cu capul, dar Ailenei prinde fără probleme.

Minutul 7 - Ocazie pentru Poli Iași! Harrison șutează din interiorul careului, dar mingea este prinsă de Laurențiu Popescu.

Minutul 4 - Ocazie pentru Universitatea Craiova! Ivan pătrunde în careu de pe partea dreaptă și pasează în centr pentru Markovic, care trimite cu latul pe lângă poartă.

A început partida!

Poli Iași - Universitatea Craiova: echipele de start

Poli Iași: Ailenei - Martac, Ilie, Katanec, Stefanovici - Jatoba, Bordeianu, Roman, Luis Phelipe - Gheorghiță, Harrison

Rezerve: Celeadnic, Mogoș, Ion, Șerban, Itu, Vașvari, Hlistei, Vojtus, Țincu

Antrenor: Leo Grozavu

Universitatea Craiova: Popescu - Ndong, Zajkov, Raul Silva, Bancu - Crețu, Baiaram, Screciu - Ivan, Markovic, Mitriță

Rezerve: Goga, Vlădoiu, Borța, Căpățînă, Mateiu, Cîmpanu, Ișfan, Roguljic, Danciu

Antrenor: Laurențiu Reghecampf

Poli Iași vine după înfrângerea din deplasare cu UTA Arad, scor 0-1, deși în urmă cu două etape reușise să se impună în duelul cu campioana en-titre, Farul Constanța, scor 3-1. Gruparea moldavă are trei înfrângeri și o victorie în cele patru meciuri jucate în acest sezon și se află în coada clasamentului.

De cealaltă parte, Universitatea Craiova este neînvinsă în acest sezon din Superligă și vine după victoria cu FC Hermannstadt. Două victorii și două remize au oltenii în startul sezonului și pot urca pe locul al doilea în clasament în cazul unei victorii.

Cele două echipe s-au întâlnit ultima dată în 2021, când Univiersitatea Craiova s-a impus cu 3-0.