CFR Cluj Nelutu Varga Superliga Superliga Nelu Varga
Data publicarii: Marti 21 Martie 2023, 16:58
Data actualizarii: Marti 21 Martie 2023, 16:56

Ardelenii se află pe locul doi în clasamentul play-off-ului Superligii.

În prima etapă a părții a doua a campionatului, CFR Cluj a remizat în Gruia cu Rapid București, scor 2-2, iar formația dirijată de Dan Petrescu a ratat adjudecarea a trei puncte esențiale în lupta pentru titlu.

Neluțu Varga, patronul lui CFR Cluj, a vorbit despre pierderile în capital de la echipa din Gruia. Afaceristul a precizat că, în ciuda faptului că s-a scuturat de 30 milioane de euro, își dorește să-și recupereze banii în 8-10 ani prin investițiile făcute.

„Noi avem o altă strategie și eu sper că de la vară încolo clubul să meargă pe un profit chiar bun. Și investiția n-am făcut-o ca să o recuperez în doi ani! Am făcut-o pur și simplu să îmi recuperez banii în 8-10 ani

Deci e important să fie sustenabil clubul și de acolo să aducă beneficii corespunzătoare care să mă satisfacă pe mine. Grosso modo, am pierdut în jur de 30 de milioane de euro, dar eu privesc lucrurile pe termen mediu și lung”, a spus Neluțu Varga, potrivit Fanatik.

CFR Cluj - Rapid București 2-2, primul meci al ardelenilor în play-off-ul Superligii

Ardelenii au început în forță meciul din Gruia. Rangelo Janga a deschis scorul dintr-un penalty, iar giuleștenii nu s-au dat bătuți. Mattias Kait a restabilit egalitatea în minutul 10.

Prima parte a meciului nu s-a încheiat, însă. Bismark Boateng a a readus-o pe CFR Cluj în avantaj, la 13 minute de la golul lui Kait, în minutul 23.

Repriza secundă a adus egalarea pentru formația dirijată de Adrian Mutu. Răzvan Onea l-a învins pe Simone Scuffet, iar Rapidul a plecat cu un punct de la Cluj.