"Ne-au bătut la atitudine". Nicușor Bancu, reacție categorică după înfrângerea cu FC Argeș

Nicusor Bancu FC Arges Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Vineri 07 Octombrie 2022, 23:34
Data actualizarii: Vineri 07 Octombrie 2022, 23:38

FC Argeş a învins-o pe Universitatea Craiova, scor 1-0, la Piteşti, într-un meci din etapa a 13-a a Superligii de fotbal.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Andreas Calcan (minutul 53), după ce mingea a ricoşat dintr-un adversar la şutul lui Alexandru Işfan.

FC Argeş a avut şansa de a-şi mări avantajul pe contraatac, însă Paul Garita a a ratat singur cu portarul David Lazar, iar apoi a scos un cartonaş roşu, la Paul Papp (minutul 89), care l-a ţinut în postură de ultim apărător.

FC Argeş venea după cinci meciuri consecutive fără victorie şi după patru înfrângeri la rând. Universitatea a pierdut în ultimele sale trei deplasări fără a înscrie vreun gol. Craiovenii veneau după o remiză acasă cu FC Voluntari (scor 1-1).

Ce a declarat Nicușor Bancu după înfrângerea cu FC Argeș

"Ne-au bătut la atitudine. N-am avut determinare, a fost un atuu pentru ei. Când ai ocazii și nu marchezi, iar adversarul marchează din prima, atunci înseamnă că nu am fost concentrați.

Nu ne gândim la titlu, ci la playoff. Trebuie să fim realiști, mai ales dacă jucăm ca în a doua repriză. A fost o ședință în vestiar, este normal după o înfrângere", a declarat căpitanul celor de la Universitatea Craiova, la DigiSport.

În urma acestei partide, FC Argeș a urcat pe locul nouă, cu 16 puncte, la egalitate cu FC Voluntari, în timp ce Universitatea Craiova a rămas pe locul șase, cu 18 puncte.

În runda următoare, FC Argeș va juca tot acasă, cu FC Voluntari, iar Universitatea Craiova va primi vizita celor de la Petrolul.