Nana Antwi FCSB FCSB - FC Botosani Superliga
Data publicarii: Duminica 25 Februarie 2024, 20:30
Data actualizarii: Duminica 25 Februarie 2024, 20:30

FCSB a primit vizita celor de la FC Botoșani, în etapa cu numărul 27 din Superliga României.

Vicecampioana a deschis scorul rapid, după doar șase minute, prin reușita lui Florinel Coman. Liderul din Superligă a primit o adevărată lovitură peste doar 12 minute, când Nana Antwi (23 de ani) a văzut cartonașul roșu din partea centralului Cătălin Ion Buși.

Nana Antwi, eliminat la primul meci ca titular la FCSB

După un fault asupra lui Enzo Lopez, centralul i-a arătat, inițial, cartonașul galben fundașului dreapta de la FCSB, dar a revenit asupra deciziei după ce a fost chemat să revadă faza.

Imediat, centralul și-a schimbat decizia și l-a trimis la cabine pe jucătorul pe care Gigi Becali l-a numit ”rachetă” după ce l-a transferat de la FC Urartu din Armenia.

Pentru Nana Antwi, acesta a fost primul său meci ca titular la FCSB în acest sezon. Gigi Becali a spus în urmă cu doar câteva zile că își dorește să îi ofere o șansă ca titular, după ce în meciul cu Universitatea Cluj a evoluat timp de o repriză.

Statistica întâlnirilor directe

FCSB deține un avantaj semnificativ în meciurile directe, cu 19 victorii din 25 de meciuri. Botoșaniul a câștigat o singură partidă, în 2019, cu 2-0.

Ultimul meci din campionat dintre cele două echipe s-a disputat în Moldova, a avut loc pe 7 octombrie 2023 și a fost câștigat de FCSB cu 1-0.

Înaintea meciului direct, FCSB este lider în Superliga, cu 55 de puncte, în timp ce FC Botoșani se află pe ultimul loc în clasament, cu 20 de puncte.