Valeriu Iftime trage un semnal de alarmă după înfrângerea cu FCSB: ”Am multe de spus”

FCSB - FC Botosani Superliga valeriu iftime Superliga Valeriu Iftime, patronul lui FC Botoșani / Foto: Captură microBEAST în Superligă
Data publicarii: Marti 27 Februarie 2024, 16:18
Data actualizarii: Marti 27 Februarie 2024, 16:21

FC Botoșani a fost înfrântă cu 2-3 de FCSB în etapa #27 din sezonul regulat al Superligii României, pe Arena Națională.

Moldovenii au rămas, așadar, pe ultima poziție în clasament cu 20 de puncte. Echipa pregătită de Bogdan Andone a însemnat până în clipa de față trei victorii, 11 remize și 13 eșecuri.

Valeriu Iftime, patronul botoșănenilor, a vorbit despre partida de pe Arena Națională și a precizat că e bucuros de faptul că echipa sa a reușit să marcheze goluri și să ”joace spectaculos” în anumite momente ale confruntării.

• De asemenea, finanțatorul a mai specificat faptul că FC Botoșani a fost dezavantajată de arbitrii în eșecul cu FCSB

”Sunt și lucruri bune despre noi de spus. Faptul că marcăm și că suntem vii. Suntem o echipă care reacționează, marchează goluri și care are un joc chiar spectaculos uneori. Avem și partea asta care bagă frica în noi, pentru că primim gol în ultimele minute de joc.

Consider că s-a greșit mult în defavoarea noastră la nivel de arbitraj, în meciul cu FCSB. Nu știu dacă din rea-voință, ci din frica de a nu greși. Arbitrul a încercat să fie mult mai precaut. Mă uit la cartonașele galbene primite de noi după ce a luat FCSB acel roșu. Parcă nu suntem tratați cu aceeași măsură.

Vorbeam și cu colegii mei care au văzut meciul. Ceva se vede, se simte și e greu să nu observi. Se vrea să ne egaleze la numărul de jucători. Așa ni s-a părut nouă. Apoi, când am rămas 10 la 10, a intrat frica în noi iar. Și am primit două goluri.

Părem victime, adică ‘Ce mai vrei și tu, domne? Nu știi că mori?’. Noi nu murim, domne. Stați, că avem de spus! Și vorbeam și cu Bogdan (n.r. – Andone) în seara asta, că avem multe lucruri pe care putem să le reglăm și sper, să dea Dumnezeu, să facem puncte ca să ne putem lupta de la egal la egal în Play-Out”, a spus Valeriu Iftime, potrivit SportTotal.

FCSB - FC Botoșani 3-2

Florinel Coman a deschis scorul în minutul șase, în urma assist-ului provenit de la Adrian Șut. După un sfert de oră, Nana Antwi a fost eliminat după ce l-a faultat pe Enzo Lopez în minutul 18, iar FCSB a continuat partida în inferioritate numerică, până în minutul 56, când Juan Kaprof a văzut al doilea cartonaș galben și a părăsit prematur suprafața de teren.

În repriza secundă, Francesco Margiotta a restabilit egalitatea în minutul 47, doar că FCSB a revenit pe tabela de marcaj în minutul 71, prin golul lui Joyskim Dawa. Cinci minute mai târziu, Florinel Coman a realizat ”dubla”.

Pe final, ”centralul partidei”, Cătălin Ion Buși, a arătat al treilea cartonaș roșu. Darius Olaru a fost de această dată cel vizat, iar moldovenii au profitat de superioritatea numerică. FC Botoșani a micșorat diferența în minutul 90+4, prin Ofosu, doar că scorul a rămas 3-2 în favoarea roș-albaștrilor, iar FCSB a înregistrat, așadar, toate cele trei puncte.